Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yabancı yatırımcılara çağrı ve AB açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin New York kentinde Türk-Amerikan İş Konseyi üyelerine hitap etti. Amerikalı yatırımcılara Türkiye’nin hala güvenli bir liman olduğunun vurgusunu yapan Erdoğan, ekonomik büyümeden kesinlikle taviz verilmeyeceğini söyledi.

Avrupa Birliği’ne tam üyelik konusuna da değinen Erdoğan, “Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecimizi 60 yıldır önümüze çıkarılan engellere rağmen hala sürdürüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

‘HEDEFİMİZ ABD İLE TİCARETTE 100 MİLYAR DOLARI YAKALAMAKTIR’

“Amerika ile ikili ticaret hacmimiz son 10 yılda bir buçuk katına çıktı. 

Hedefimiz 100 milyar doları yakalamaktır. Bunun için karşılıklı olarak gayretlerimizi artırmamız gerekiyor. Amerika ile ilişkilerimizi siyasi alanda ilerletirken

ABD ile NATO çerçevesindeki ortaklığımızı güçlendirerek sürdürmeyi arzu ediyoruz. ABD ile ilişkilerimizi siyasi düzlemde ilerletirken ekonomik anlamda da güçlendirmeliyiz. ABD ile ticaret hedefimiz 100 milyar doları yakalamak. 

ABD geçen yıl en fazla ihracat yaptığımız 2’nci, en fazla ithalat yaptığımız 5’inci ülke oldu. 2022 sonunda ikili ticaret hacmimiz 32 milyar doları geçti.”

‘OVP İLE TEMEL ODAĞIMIZ SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İKLİMİNİN TESİSİDİR’

“İkinci çeyrekte yüzde 3,2 büyüme kaydettik. Böylelikle OECD ülkeleri arasında ikinci, BM ülkeleri arasında ise üçüncü olmayı başardık. Turizmde önceki seneye göre çok daha yoğun bir sezon geçiriyoruz. İstihdamda da hamdolsun herhangi bir düşüş söz konusu değil.

Geçtiğimiz hafta önümüzdeki 3 yılın yol haritası mahiyetinde olan Orta Vadeli Programı (OVP) kamuoyumuzla paylaştık. OVP ile temel odağımız yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı önceleyen politikalarımız sayesinde sürdürülebilir bir büyüme ikliminin tesisidir. 

‘EKONOMİK BÜYÜMEDEN KESİNLİKLE TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

Ekonomik büyümeden kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Ekonomik büyümeden taviz vermeden maliye ve gelir politikalarının araçlarını uygulayarak, enflasyonu artıran unsurları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Üretimi ve ihracatı hedefleyen programımız sayesinde sürdürülebilirlik sağlayacak. Ortalama yüzde 4,5 oranında büyüme hedefliyoruz. Şu anda dünyanın en büyük 11’inci büyük, nominal olarak da 17’inci büyük ülkesiyiz.”

‘AB ÜYELİK SÜRECEMİZİ HALA SÜRDÜRÜYORUZ’

“14 bin 855 dolara çıkan fert başına milli gelire ulaşacağız. 2026 yılında 300 milyar doları aşan turizm gelirine ulaşacağız. Yıllık ortalamada 900 bin istihdam artışı hedefliyoruz. Attığımız adımlara bağlı olarak döviz kurumuzun dengeye kavuştuğunu görüyor bundan da memnuniyet duyuyoruz.

Türkiye, genç nüfusu, geniş iç pazarı ve bölgesel pazarlara erişimiyle stratejik konumu ve modern altyapısıyla uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olmayı sürdürüyor. Bu konumumuzu daha da perçinliyoruz.

Geçen ay Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yaptığımız ziyaretlerde toplam değeri 50 milyar doları açan anlaşmalar imzaladık. Rusya-Ukrayna savaşına çözüm arayışını sürdürüyoruz. İsrail ve Yunanistan’la aramızı düzeltmek için gerekli girişimleri yapıyoruz. Her iki ülkenin Başbakanı’yla bir araya geldik.

Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefimizi 60 yıldır önümüze çıkarılan engeller ve haksızlıklara rağmen hala sürdürüyoruz.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx