Yüzümüzü sinsice mahveden o alışkanlıklar! Daha nemli bir cilt için yulaftan vazgeçin

1- Cilt bakımını mevsimlere göre ayarlamak gerekir

Cildinize iyi geldiğine inandığınız bir ürünü sürekli kullanmak belli bir rutin oluşturmanızı sağlayabilir. Bu durumdan hem siz hem de cildiniz memnunsa aslında bir sorun yok gibi düşünebilirsiniz. Fakat uzmanlar öyle demiyor.

Dermatologlara göre cildin sağlığını ve sağlıklı görünümünü optimize etmek için cilt bakım rutinlerimizi mevsimlere göre ayarlamak gerekiyor. Örneğin havalar soğudukça peeling içerikli ürünleri bırakmalı daha yumuşak bir temizleyici kullanmalıyız.

2- Güneş koruyucu yalnızca güneşli havalarda sürülmemeli

Güneş koruyucular hemen hemen her yaştan kişilerin vazgeçilmek cilt ürünleri arasında yer alır. Zorlu cilt lekeleriyle mücadele etmek istemiyorsak mutlaka güneş koruyu sürmeden dışarı çıkmamalıyız. Ancak bu noktada birkaç kafa karışıklığı olduğu görüldü. Güneş koruyucuların yalnızca güneşli günlerde ve yaz aylarında sürülmesine gerektiğine olan uygulamalar tamamen yanlış.

İster ofis ortamında olun ister balkonunuzda bir kahve yudumluyor olun. Nerede hangi mevsimde olursanız olun güneş kremi sabah kalkar kalkmaz uygulamanız gereken bir kremdir. Kış aylarından yaz aylarına kadar dört mevsim güneş kreminizi yanınızdan ayırmamaya özen göstermelisiniz.

3- Çok sık yulaf tüketilmemelidir

Yulaf ezmesi ve yulaf ezmesinden yapılan tarifler çoğu kişi için oldukça lezzetlidir. Sağlıklı gibi görünen bu ürünün aslında cilt için pek de sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değil. Dermatologlara göre, kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi yemek, güne başlamanın keyifli ve besleyici bir yoludur. Ancak günlük yulaf ezmesi alışkanlığınız istemeden vücudunuzu ve cildinizi olumsuz etkileyebilir.

Yulaf ezmesini çok sık tüketmek, önemli besin maddelerinin alımını sınırlayabilir, bu da potansiyel olarak yetersiz beslenmeye ve cildinizin kuru ve pul pul olmasına neden olabilir.

4- Güne kahve içerek başlamanın bazı yan etkileri olabilir

Güne bir fincan kahve başlamak kimilerinin vazgeçilmez bir alışkanlığıdır. Bazıları türk kahvesiyle bazıları da sert bir filtre kahveyle güne başlamayı tercih eder. Ancak her gün kahvaltıdan önce kahve tüketiyorsanız farkında olmadan cildinize zarar veriyor olabilirsiniz. Kahve güçlü bir diüretik görevi görür ve potansiyel olarak hafif dehidrasyona neden olur. Bu cildiniz yoluyla toksinlerin atılmasını engelleyebilir ve cildinizi erken kırışıklıklara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

5- Çok sık duş almak cildinizi olumsuz yönde etkiler

Uzun ve ılık bir sabah duşu, özellikle soğuk günlerde uyanmanın keyifli bir yoludur. Ancak bunu günlük bir ritüel haline getirmek, cilt bakımı isteklerinize zarar verebilir. Sıcak su, cildin hayati nemi koruyan ve yaşlanmayı hızlandıran koruyucu bariyerine zarar verebilir. Üstelik, yüzünüzü duşta yıkıyorsanız daha dikkatli olun; çünkü sıcak su, yüzdeki kılcal damarların genişlemesine ve beraberinde zarar görmelerine neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx