WSJ’den Gazze iddiası: ABD, İsrail’i ikna etti

Amerikan Wall Street Journal (WSJ), ABD’li ve İsrailli yetkililere dayandırdığı haberinde, Gazze’ye kara harekatı öncesi İsrail’in ABD’nin bölgedeki birliklerini korumak için hava savunma sistemleri kurmasını beklemeyi kabul ettiğini yazdı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) bölgede yaklaşık bir düzine hava savunma sistemi kurmaya hazırlandığı ifade edilen haberde, böylece ABD’nin Irak, Suriye, Kuveyt, Ürdün, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) birlikleri de dahil olmak üzere bölgedeki tüm birliklerini füzelerden ve roketlerden korumayı hedeflediğine işaret edildi.

“ABD, İSRAİL’İ BEKLEMEYE İKNA ETTİ”

ABD’li yetkililerin, söz konusu savunma sistemlerini kurana kadar İsrail’i beklemeye ikna ettiği aktarılan haberde, İsrail’in Gazze’deki sivillere insani yardımın ulaşması ile rehinelerin serbest bırakılmasına da planlarında yer verdiği kaydedildi.

Haberde, bölgedeki ABD’li yetkililerin İsrail’in söz konusu saldırısı başladığında birliklerinin hedef alınacağını düşündüğü ve bunu büyük endişe kaynağı olarak nitelediği aktarıldı. Haberde, ABD’nin askeri birliklerine Irak ve Suriye’de şimdiye kadar 13 saldırı yapıldığı belirtildi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx