Türk Hava Yolları Nijerya seferlerini durdurmayı düşünüyor

Legit.ng’nin haberine göre, Nijerya Merkez Bankası, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından bazı yabancı havayollarının Nijerya pazarından çıkma olasılığı konusunda uyarıldı. Bu uyarı, şu anda ülke içinde erişilemeyen 792 milyon dolarlık bilet gelirindeki mevcut sorundan kaynaklanıyor.

IATA Afrika ve Bölge Başkan Yardımcısı Kamil Alawadhi, şu anda Nijerya hükümetinin havayolu şirketlerinin el koyduğu fonların en büyük miktarını elinde tuttuğunu belirtti.

NİJERYA EN BÜYÜK BORÇLU

Havayolları küresel ticaret birliği daha önce Nijerya ve diğer Afrika ülkelerine, uluslararası havayollarının tahminen 1,68 milyar dolar tutarındaki karlarını ülkelerine transfer etmeye izin verme konusundaki isteksizlikleri nedeniyle çağrıda bulunmuştu.

Alawadhi, yetersiz altyapıya rağmen Lagos ve Abuja havalimanlarının bölgedeki en pahalı geçiş noktaları olduğunun altını çizdi.

Bloke fonlar konusuna değinen IATA Başkan Yardımcısı, Nijerya’nın toplam 792 milyon dolar ile havayollarından en fazla bloke fona sahip ülke olduğunu vurguladı. Alawadhi, Etiyopya’nın borcunu kapatmak için bir plan yaptığını, Nijerya’nın ise herhangi bir adım atmadığını söyledi.

NİJERYA’DA YÜKSEK OPERASYON MALİYETİ

Yabancı havayollarının sıkışıp kalmış fonlarını ülkelerine transfer etme arayışı içinde olduğu bir dönemde, en az dört yerel havayolunun şu anda Nijerya Merkez Bankası’nda tutulan 54 milyon doları aşan fonları var.

Alawadhi, bu faktörlerin toplu olarak Nijerya havayollarının kârlılığa ulaşmasını zorlaştırdığını vurguladı.

Nijerya’daki havacılık ortamıyla ilgili olarak IATA başkanı, kredilerdeki %25’lik faiz oranı, artan havaalanı vergileri ve küresel ortalamanın altı kat daha yüksek sigorta primleri gibi zorluklara dikkat çekerek endişelerini dile getirdi:

“Yakıtları dünyanın diğer yerlerine göre daha yüksek ve sigortaları dünyanın herhangi bir yerine göre altı kat daha pahalı olan Nijerya’nın en pahalı iki havalimanı var. Kredi faizi yüzde 25. Bu çok saçma gerçekten. Şimdiye kadar gördüğüm en yüksek faiz.

Nijerya’da Nijerya dışında faaliyet gösteren herhangi bir havayolunun Nijerya havayollarına göre daha ucuz işletme maliyeti ve daha iyi fiyatları var. Afrikalı havayollarının kâr elde etmesinin neden zor olduğunu böylece anlayabilirsiniz “

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx