Tesla’nın kârı üçüncü çeyrekte yüzde 44 düştü

Geliri yılın üçüncü çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 9 artarak 23,4 milyar dolara yükselen Tesla, 2022’nin üçüncü çeyreğinde 21,5 milyar dolar gelir elde etmişti.

Elektrikli otomobil üreticisinin net kârı ise bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 44 azalışla 1,9 milyar dolara düştü. Tesla’nın net kârı, geçen yılın aynı döneminde 3,3 milyar dolar olmuştu. Şirketin 2022’nin üçüncü çeyreğinde 95 sent olan hisse başına karı da bu yılın aynı döneminde 53 sente geriledi.

Tesla’nın geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 25,1 olan brüt kar marjının ise şirketin fiyat indirimleri yoluyla satışları artırma çabalarının etkisiyle bu yılın aynı döneminde yüzde 17,9’a gerilediği görüldü.

Tesla, 2023’ün üçüncü çeyreğinde 430 bin 488 otomobilin üretimini yaparken, 435 bin 59 aracın teslimatını gerçekleştirdi. Şirketin araç üretimi bu dönemde yıllık bazda yüzde 18, teslim ettiği araç sayısı da yüzde 27 arttı.

Tesla’dan yapılan açıklamada, bu yılın üçüncü çeyreğinde şirketin ana hedeflerinin değişmediği, bu hedeflerin araç başına maliyetin azaltılması, teslimat hacimlerinin en üst düzeye çıkartılmasıyla serbest nakit akışı yaratılması ve yapay zeka ile diğer projelere sürekli yatırım yapılması olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx