Sıcak suyla karışınca virüs mirüs bırakmıyor! Bu baharatın sadece 2 damlası yetiyor

Mevsim geçişleri yaşanırken düşük bağışıklık nedeniyle enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski de artıyor. Herkesin evinde bulunan kekik, hastalıkların imdadına yetişecek cinsten bir baharat.

Kekik, hastalıkların çoğaldığı bu dönemde evimizden eksik etmememiz gereken baharatların başında geliyor. Birçok farklı alternatifle tüketilen kekik, tam bir mikrop savar. Kekiğin insan vücuduna olan sağlıklı faydaları onu diğer baharatlardan farklı kılıyor.

Yemeklere eklendiğinde keskin kokusu sayesinde dikkat çeken kekik, virüslere karşı kalkan oluşturur. Hepatit, zona, HPV gibi virüslere karşı koruyucu etkisi oldukça fazladır.

Sindirim sistemini koruyan kekik, bağırsak sağlığına karşı faydalı etkiler barındırır. Midede oluşan şişkinlik ve hazımsızlığı gidermede etkilidir. Birçok kişi iştah açıcı özelliğinden faydalanmak için kekik tüketir.

Kekik, kış aylarına geçiş mevsiminde mutlaka tüketilmesi gereken baharatların başında geliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek olası hastalıkları önlemeye yol açıyor. Vücuttaki mikropları öldürerek hastalığın atılmasında etkili bir rol oynuyor.

Kekik çayı, vücutta oluşan kronik yorgunluk sendromu, vertigo, kulak çınlaması gibi yaygın hastalıklarla savaşmada güçlü bir ilaç niteliği taşır. Mikrop savar özelliği sayesinde özellikle pandemi döneminde tüketilen kekik, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde fayda sağladı.

Geçmeyen şiddetli öksürük için birebir etki sağlayan kekik solunum yollarını rahatlatır. Göğüs tıkanıklığı ve öksürüğü yatıştırmak için kekik çayı tüketebilirsiniz. Taze kekikte bulunan yağlar, bu tür problemleri vücuttan atmaya yarar.

Kekik suyu veya kekik çayı regl döneminde ağrı çeken kadınların en etkili içeceği haline geldi. Regl ağrısı yaşadığınız günlerde mutlaka kekik çayı için. Uzmanlar, düzensiz adet problemi yaşayan kişilerin kekik çayı tüketmesini öneriyor.

Soğuk algınlığı ve grip hastalıklarını iyileştiren kekiğin iltihap söktürücü etkisi ve çok daha fazlasından yararlanmak için çay halinde tüketebilirsiniz. İki su bardağı kaynamış sıcak suya 2 tatlı kaşığı kekik ekleyip 15 dakika demlendikten sonra içebilirsiniz.

Kekik çayı, sağlık açısından etkili bir doğal ilaç olsa da günde 2 bardağı geçmeyecek şekilde tüketilmesi öneriliyor. Kekiği farklı alternatifte kullanmak isteyenler yağını tercih edebilir. Bir bardak suya 2 damla ekleyip içebilirsiniz.

Kekik çayı, erken doğum riski taşıdığı için hamilelik dönemindeki kadınlara önerilmiyor. Aynı şekilde emzirme döneminde de kekik çayı tüketmek farklı riskler taşıyor. Hamilelik döneminde tüketeceğiniz bitki çaylarını doktora danışmadan tüketmemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx