Lale Orta’yı suçlamıştı: Erden Timur PFDK’ye sevk edildi

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur, sportmenliğe aykırı hareketi ve hakem ve diğer müsabaka görevlileri hakkındaki açıklamaları nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi.

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Galatasaray A.Ş. Kulübü idarecisi ERDEN TİMUR ‘un 17.10.2023 tarihinde medyaya yapmış olduğu açıklamalarında yer alan “sportmenliğe aykırı hareketi” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 36. maddesi uyarınca ve “hakem ve diğer müsabaka görevlileri hakkında açıklamalar” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 38. maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK’ya sevkine karar verilmiştir.”

Ne olmuştu?

Erden Timur, katıldığı canlı yayında, “Lale Orta’nın VAR görüntüsünü Ali Koç’a göndermesi… Bunun kaydı var. Nerede olduğunu söyleyeceğim. Bunlar sokak dedikodusu değil. 3 Şubat 2023’te gerçekleşiyor. Lale Orta’nın MHK Başkanı olmasından 5 gün sonra. VAR odasına girişleri bildirmek zorundasınız. Orta, 3 Şubat sabah Adana Demirspor-Fenerbahçe maçının kayıtlarını izlemek istiyor. Mert Hakan’ın attığı güzel bir gol iptal edilmişti. Lale Orta, VAR hakemi Koray Gençerler’e iptal nedenini soruyor. Elle temastan iptal ettiğini söylüyor. O görüntü sadece VAR odasında var. Cep telefonuyla o pozisyonu çekiyor. Lale Orta’nın 3 Şubat gününde yaptıkları incelensin. Çünkü odadaki kayıtlar 1 yıl saklanıyor. Lale Orta ‘Bu pozisyonu Ali Koç’a gönderdim’ demiş mi? Koray Gençerler 1.5 ay maç almadı. Lale Orta bu maçta ciddi hatalar olmadığını söyledi ama neden maç vermedi? Bu VAR görüntüsü yollamanın başka maçlarda olmadığını nereden bileceğiz. TFF bunu incelesin” demişti.

Lale Orta ise Erden Timur’un, “Ali Koç’a VAR görüntüsünü gönderdi” iddiasıyla ilgili, “Tamamen asılsız haber” ifadelerini kullanmıştı. Fenerbahçe, Galatasaray Başkanvekili Erden Timur’un açıklamaları üzerine TFF’ye başvuruda bulunmuştu.

ALİ KOÇ’UN CEZASI İNDİRİLDİ

Bu arada TFF Tahkim Kurulu, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç’un 45 gün hak mahrumiyeti cezasını 21 güne indirdi.

TFF’den yapılan açıklamada, katıldığı bir programda sarf ettiği beyanlarda yer alan “sportmenliğe aykırı hareketi” ve “hakem ile diğer müsabaka görevlileri hakkındaki açıklamaları” nedenleriyle TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından 45 gün hak mahrumiyeti ve 210 bin lira para cezasına çarptırılan Ali Koç’un itirazının incelendiği belirtildi.

İtiraz sonucunda cezada alt sınırdan ayrılmayı gerektiren bir hal olmadığı kanaatiyle hak mahrumiyetinin 45 günden 21 güne, para cezasının da 210 bin liradan 100 bin liraya indirildiği kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx