FTX Davası Sürerken Bu Yüzleşme Dikkat Çekti! Neler Yaşandı?

Yüksek riskli bir duruşmada FTX kurucu ortağı Gary Wang, eski CEO Sam Bankman-Fried (SBF) aleyhinde ifade vermek üzere kürsüye çıktı. Ancak hızlı konuşması Yargıç Lewis Kaplan’ın müdahale etmesine neden oldu. Yargıç, Wang’dan ifadesi sırasında yavaşlamasını isteyerek yargılamaya açıklık getirmesini istedi.

FTX davasında hızlı ifade verme süreci devam ediyor

Kasım 2022’de kripto borsası FTX bildiğiniz üzere çökmüştü. Milyarlarca dolarlık çöküşünden kaynaklanan çok sayıda dolandırıcılık suçlamasıyla ilgili dava büyük ilgi görüyor. SBF, masum olduğunu ileri sürerek bu suçlamalara şiddetle karşı çıkıyor.

Wang’ın ifadesi, banka dolandırıcılığı suçlamalarına ve FTX faaliyetlerinin niteliğine odaklandı. Özellikle, FTX’in yatırım şirketi Alameda Research‘ün erişebileceği para miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama olmadığını belirtiyor. Wang, Alameda’nın sınırsız para çekmesine izin verdiklerini açıkladı. Buna ek olarak, SBF’nin “Alameda Research” adını vermesinin ardındaki niyeti vurguladı. Ayrıca “Research” kelimesinin profesyonel çağrışımları nedeniyle kasıtlı olarak seçildiğini açıkladı. Bu bilgi duruşma sırasında dinletilen bir ses kaydından elde edildi.

Arka kapıdan erişim kazanmak

Yargıç Kaplan bu ayrıcalıkların yerini ve FTX’teki sözde güvenlik önlemlerini nasıl atladıklarını sordu. Wang basitçe “kodun içinde” olduğu yanıtını verdi. FTX borsasının yerel tokenı FTT, borsanın çöküşünün ardından Kasım 2022 başlarında 26,10 dolardan 1,57 dolara keskin bir düşüş yaşadı. Şu an itibariyle FTT 1,22 dolar değerinde. Aslında kriptokoin.com olarak baktığımızda fiyattaki bu gerileyiş bile her şeyi özetliyor.

Dava sırasında karşıt sorumluluklar da dikkat çekiyor. Buna göre görüşmeler sırasında Wang, kendisinin ve SBF’nin FTX borsasındaki rolleri arasındaki farkları vurguladı. Wang öncelikle kodlamaya bakıyordu. Diğer taraftan SBF medya etkileşimi, lobi çalışmaları ve yatırımcı ilişkileri de dahil olmak üzere çeşitli sorumlulukları yerine getiriyordu.

Tazminat ve özkaynaklar

FTX borsasında tazminatının ne olduğu sorulduğunda Wang bunun 200.000 dolar olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, Yargıç Kaplan tarafından da kabul edildiği üzere burada önemli bir gerçek var. Wang, bir zamanlar kendisine “milyarder” unvanını kazandıran bir gerçek olarak, şirkette %17’lik önemli bir öz sermaye hissesine de sahipti.

FTX duruşması devam ediyor. Kripto para dünyası da duruşmaların sonunda neler olacağını merak ediyor. Ancak burada net bir gerçek var. Dava süreci sonunda çıkacak karar herkes bakacak. Çıkacak karar ve sonuç hem bireylerin hem de kripto endüstrisinin geleceğini önemli ölçüde etkileyecek. Netice itibariyle belki de alanın daha da güçlenmesine katkı sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx