FBI New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın danışmanı hakkında Türkiye’yle gizli kampanya ilişkisi iddiasıyla soruşturma başlattı.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Türkiye’yle gizli kampanya ilişkisi yürüttüğü iddiası kapsamında New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın danışmanının evini bastı ve arama yaptı.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre FBI ajanları, perşembe sabahı New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın bağış toplama şefi Brianna Suggs’ın Brooklyn’deki evine baskın düzenledi. 25 yaşındaki danışmanın evinde yapılan aramada bir karton dosya bulundu. Ayrıca üç iPhone, iki dizüstü bilgisayar ve çeşitli kağıtlara da el konuldu.

TÜRKİYE SEYAHATLERİ MERCEK ALTINDA

Arama emrinde, Suggs’la ilgili mali kayıtların, Adams’ın 2021 belediye başkanlığı kampanyasına mali katkıların belgelerinin, ofisinin Türkiye’ye yaptığı seyahat kayıtlarının ve Türkiye ile etkileşimlerine ilişkin belgelerin arandığı belirtildi.

Adams’ın 2021 ve 2025 kampanyalarında görev alan bir avukat, New York belediye başkanını ve çalışanlarını savundu.

İSTANBUL’DA BİR KARDEŞ OKULU ZİYARET ETMİŞTİ

FBI, Adams’ın ve çalışanlarının Türkiye’den yasadışı bağış alıp almadığını araştırırken, Washington DC’deki bir Türk okulu olan Bay Atlantic Üniversitesi ile ilgili belgelerin de arandığı öğrenildi. Adams, 2015 yılında bu belgede adı geçen okulun İstanbul’daki kardeş okulunu ziyaret etmiş ve daha önce Türkiye ile bağlantısı hakkında konuşmuştu.

Adams , daha önce İstanbul’u ziyareti sırasında “Muhtemelen bu şehrin tarihinde Türkiye’yi bir kez ziyaret eden tek belediye başkanıyım, aynı zamanda bu benim Türkiye’yi altıncı veya yedinci ziyaretim” demişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx