Deprem Bölgesine Elektrik Faturası Şoku: Depremzedelere, 313 Günlük Yüklü Faturalar Gitti

Yer, Hatay’ın Hassa ilçesi… Bölgenin şehiriçi elektrik dağıtımını yapan şirket, abonelerine ilk okuma tarihi 6 Şubat 2023 olan, 331 günlük tüketime ilişkin elektrik faturaları göndermeye başladı. Binlerce liralık faturalar, yaşam mücadelesi veren depremzedeleri öfkelendirdi. Tepkiler çığ gibi büyüdü.

A.P. adlı vatandaş, halktv.com.tr’ye yaptığı açıklamada, Hatay-Hassa’da bulunan orta hasarlı ve deprem sonrasında kullanılmayan müstakil konutuna, 4 bin 80 liralık elektrik faturası geldiğini söyledi.
A.P., “Benim evim orta hasarlı. 6 Şubat depreminden sonra bu yıla kadar herhangi bir fatura gelmemişti. Elektrik faturası yeni geldi. Son okuma tarihi olarak 3 Ocak 2024 tarihi görünüyor. Faturaya göre elektrik borcum 4 bin lirayı aşmış” dedi.

A.P., faturada tüketime esas oluşturan ilk okuma tarihinin 6 Şubat 2023 olarak gösterildiğini belirterek, “Nasıl bu kadar yüksek fatura gelebildiğini merak ederken bir de baktım ki ilk okuma tarihi olarak 6 Şubat 2023 görülüyor. Depremin olduğu gün, millet can derdindeyken elektrik sayacının nasıl okunduğunu anlamadım. Devletin bile 2 gün sonra ulaşabildiği bölgede elektrik şirketi depremin olduğu gün sayaç okuması gerçekleştirmiş. Şirket bizden buna inanmamızı bekliyor” diye konuştu.

A.P., elektrik tüketiminin nasıl ölçüldüğünü de bilmek istediğini vurguladı ve ekledi:
“Faturaya göre 331 günlük bir ölçüm yapılmış. Bu ölçümün nasıl yapıldığı şirket tarafından kamuoyuna açıklanmalı. Faturayı incelediğimde Şubat 2023’ten Aralık 2024’e kadar her ay için ayrı ayrı kullanım gösteriliyor. Oysa depremden sonra meskenim kullanılmadı. Bu kadar yüksek bir faturanın gönderilmesini anlamadım. Faturayı sormak için şirketin çağrı merkezini aradığımda herhangi bir izahatta bulunmadılar.”

10 GÜN İÇİNDE ÖDENMESİ GEREKİYOR

A.P. bölgede birçok kişiye benzer şekilde yüktü tutarlarda elektrik faturalarının gönderildiğini kaydederek, “Depremzedelerden, elektrik faturalarını 10 içinde ödemeleri isteniyor. Bu kadar yüksek bir fatura nasıl ödenir? Faturaları ödemezsek elektrik kesilecek. Herkes can derdindeyken enerji şirketinin nasıl böyle vurdumduymaz olabileceğine inanamıyorum” diye konuştu.
8 TAKSİT

A.P., ilgili dağıtım şirketine şikâyette bulundu. Dağıtım şirketi, bu başvuru üzerine A.P.’ye kısa mesaj attı. Deprem nedeniyle OHAL süresince ertelenen faturalandırma işlemlerinin başladığı ifade edildi. 6 Şubat tarihinden sonraki elektrik tüketiminin faturalandırıldığı, faturaya konu tutarın da vade farksız 8 taksit yapıldığı ifade edildi.

6 Şubat depremlerinde resmi rakamlara göre 50 bini aşkın vatandaşımız yaşamını yitirdi, on binlerce kişi de yaralandı. İktidar, bu büyük yıkıma, “asrın felaketi” adını verdi.
Depremzedeler, şimdi insan eliyle oluşturulan bir felaketle karşı karşıya… Yetkililer, umuyoruz ve diliyoruz buna “dur” derler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir