Çin Ölüme Çareyi Yapay Zekada Buldu: Kaybettikleri Yakınlarını “Diriltiyorlar”

Çin’de yaşayan birçok kişi, teknoloji firmalarının geliştirdiği yapay zeka destekli yazılımlar sayesinde kaybettikleri yakınlarına tekrar kavuşmanın sevincini yaşıyor.

Çin’in önde gelen yapay zeka firmalarından biri olan Super Brain, 20 gün içinde herhangi bir kişinin avatarını üretebilen bir hizmet sunarak, oldukça ilginç bir olaya imza attı.

Independent’in aktardığına göre, ‘hayalet bot’ adı verilen yazılımlar, kişilerin ses ve görüntülerinden oluşturulan avatarlar sayesinde büyük ilgi görüyor.

Şirketin müşteri kitlesi arasında, hayatını kaybedenlerin yakınlarından tutun da çocuklarıyla vakit geçiremeyen ebeveynlere ve hatta eski sevgilisinin avatarını yaptırmak isteyenlere kadar geniş bir yelpaze bulunuyor.

Yapay zeka destekli avatarlar, kullanıcılara geçmişle yeniden bağlantı kurma ve duygusal anıları canlandırma konusunda benzersiz bir deneyim sunuyor.

Firmanın kurucusu Zhang Zewei, yaşananlara dair ülkesinin yapay zeka teknolojisinde küresel lider olduğunu belirterek, “Çin’de bu programlara duyulan ihtiyaç çok büyük. Bu durum, bize önemli bir avantaj sağlıyor” dedi.

Zhang, hizmetlerine ilişkin olarak da ‘Birinin dijital versiyonu, bedeni kaybolduktan sonra bile sonsuza kadar var olabilir’  yorumunda bulundu. Fiyatların 10 bin ile 20 bin yuan (yaklaşık 41 bin 400 TL ila 82 bin 800 TL) arasında değiştiği belirtildi.

22 yaşındaki oğlu Şunamo’yu kaybeden baba Seakoo Wu da Super Brain’le ortak çalışarak avatar hazırlatanlardan.

Seakoo, oğlunun mezarına gittiğinde Şunamo’nun avatarının konuşmasını dinliyor. Avatardan gelen sesin ise şunları söylediği belirtiliyor: 

‘Benim yüzümden her gün büyük acılar çektiğini, kendini suçlu ve çaresiz hissettiğini biliyorum. Bir daha asla yanına gelemeyecek olsam da ruhum halen bu dünyada, hayat boyunca sana eşlik edecek.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir