Apple’dan iki yeni patent: Artık hayalet ekrana gerek yok!

Apple, elektronik ürünlerini geliştirmeye devam ediyor. Sürekli olarak önemli yenilikler üzerinde çalışan şirketin, yakın zamanda ise Apple ve iPhone için iki yeni patent aldığı ortaya çıktı. Bu patentlerin gizlilik odaklı olduğu ortaya çıktı. İşte ayrıntılar…

Apple, iPhone ve Mac ekranını başkasının görmesini engelleyecek!

Bildiğiniz üzere iPhone ve Mac cihazda ekran parlak seviyesinin yüksek olması, görmeyi daha kolay hale getiriyor. Yani daha rahat ve net bir görüntü elde etmek daha mümkün oluyor. Tabii bu can sıkan bir sorunu da beraberinde getiriyor.

Yüksek ekran parlaklığı, yanınızda bulunan kişilerin ne yaptığınızı görmesine neden olabilir. Bu da haliyle gizlilik bakımından deneyimi bir hayli düşürüyor. Neyse ki Apple, yeni aldığı patentler ile bu duruma bir çözüm getirecek gibi görünüyor.

Son alınan patentlere göre Apple, iPhone ve Mac’ler için kavisli ekranlara özel gizlilik filmleri geliştiriyor. Bu, ekran parlaklığını belirli bir yöne yani kullanıcıya doğru odaklayarak, yanınızda oturanların ekranda ne olduğunu görmesini engelleyecek. Böylece kullanıcıların gizliliği daha da korunmuş olacak.

Şu anki durumda iPhone ve Mac’lerdeki ekranlar genellikle 170 dereceye kadar görüş açısına sahip. Ancak yeni patentin uygulanmasıyla bu açının daralması bekleniyor. Bu durumda, ekrana doğrudan kullanıcının arkasından bakıldığında ekranın görünmesi mümkün olabilir. Çünkü ışık belirli bir yöne yönlendiriliyor, bu da doğrudan arkadan bakıldığında ekranın görünebileceği anlamına geliyor. Apple’ın bu soruna karşı nasıl bir çözüm bulacağı ise merak konusu.

Teknoloji devinin ikinci patenti ise “Görüş Açıları Ayarlanabilir Ekranlar” adını taşıyor. Bu sistem ise ekranlara entegre edilecek ince ve kontrol edilebilir filtreler ile kullanıcılara polarizasyonu ayarlama imkanı sunmuş olacak.

Biraz daha basit bir dille ifade etmek gerekirse, bu filtreler sayesinde yan taraftan bakan kişi ekranı kararmış bir şekilde görecek. Belki dışarıdan bir arabanın camından içeri baktığınızda araç içinin tam net olarak görülemediğini fark etmişsinizdir. İşte bu Apple da buna benzer bir deneyim sunacak.

Apple’ın bu patenti iPhone ve Mac cihazlara ne zaman uygulayacağı ile ilgili bir bilgi mevcut değil. Şirket, son dönemlerde ekran teknolojisine yoğunlaşmış durumda. Bu bağlamda yakın zamanda önemli yenilikler ile karşılaşabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx