Afyonkarahisar’da o köy geçimini patates üretiminden sağlıyor

İHA

Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesine bağlı Yukarıtandır Köyü’nde yaşayanlar, geçimini üretimden sağlıyor.

10 bin ton üretimin yapıldığı köyde bu seneki fiyat ve rekolteden ise üreticiler gayet memnun.

Hasat edilen patateslerde İstanbul, İzmir başta olmak üzere birçok kente gönderiliyor.

“İhsaniye’de en çok patatesi biz üretiyoruz”

Patates üretimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Köy Muhtarı Ahmet Özçelik, köyde kışlık patates hasadının devam ettiğini söyledi. Köylerinin nüfusunun 800 olduğunun altını çizen Muhtar Özçelik, kışlık patateste rekoltenin 8-10 bin ton arasında olduğuna dikkat çekti.

Toprak ve su kalitelerinin oldukça yüksek olduğunu bu yüzden de üretilen patatesleri lezzetinin beğenildiğini ifade eden Özçelik konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İhsaniye bölgesi olarak en çok patates üretimi yapan Yukarıtandır köyüdür. Köyümüzün geçim kaynağı patatestir. Yaklaşık 5 yıldır köyümüzde patates ekimi çok hızlandı. Daha önce arpa, buğday ve şeker pancarı üretilirken şimdi onların yerini patates aldı. Hasadı yapılan patatesi ise İstanbul, Kütahya ve İzmir’e gönderiyoruz. Patates üretimi yapan çiftçilerimiz hasattan memnun. Tatbikî de bunun bir maliyeti var.

“Fiyatlardan memnunuz”

Tohum, ilaç ve mazot pahalı olduğu için çiftçinin ekonomisi zorluyor. Fiyatlara baktığımızda ise 2. kalite patatesin kilogramı 8-15 TL 1. sınıf patatesin ise 13-15 TL arasında satışı gerçekleştiriliyor. Bu fiyatlara göre arpaya, buğdaya bakılırsa patatesi gelirinin daha fazla olduğunu görüyoruz. Onun için çiftçimiz bu seneki rekolteden ve fiyatlardan oldukça memnun olduğunu söyleyebiliriz.”

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx