Zelenskiy, Rusya için tarife belirledi: En yüksek bedeli ödesin

Zelenskiy ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, başşehir Kiev’de yaptıkları görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Ülkesi için savunma ve güvenlik sıkıntılarının kıymetli olduğuna dikkati çeken Zelenskiy, Rus füzelerinin Ukrayna halkı ile toprakları için tehdit ögesi kalmaya devam ettiğini söyledi.

Zelenskiy, “Rus ordusunun füze hücumlarının birçoğu sıradan insanlara ve sivil altyapıya yöneliktir. Ruslar, konut, okul, hastane, üniversite, ulaşım araçlarını vuruyor. Rus füzelerine karşı savunma takviyesi, ortaklarımız, hepimiz için öncelikli olmalıdır. Bu, topraklarımızın büyük kısmındaki insanlarımızın hayatını garanti altına alacak.” dedi.

Johnson ile ağır silah sevkiyatının artırılması ile ilgili hususları ele aldıklarını lisana getiren Zelenskiy, “Ukrayna’ya hava savunmasının sağlanması bugün çok değerlidir. Bu istikamette hareket etmeye başladık.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Rusya, insanlarımıza ve işletmelerime verdiği ziyanı tazmin etmeli”

Rusya’ya savaş nedeniyle yaptırımların uygulandığına dikkati çeken Zelenskiy, kelam konusu yaptırımların güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Zelenskiy, “Saldırgan Rusya’nın bu savaş için en yüksek bedeli ödemesi gerekiyor. Ayrıyeten Rusya, insanlarımıza ve işletmelerime verdiği tüm ziyanı tazmin etmelidir.” halinde konuştu.

Küresel besin krizine de değinen Zelenskiy, “Rusya, Ukrayna limanları üzerindeki abluka nedeniyle global piyasada oluşan besin açığından sorumludur. Afrika ve Asya ülkeleri açlıktan korunmalıdır. Tüm dünyadaki beşerler, temel besin eserlerinin fiyatların yükselmesinden korunmalıdır. Rus saldırganlığı olmasaydı besin açığı bu seviyede olmazdı.” dedi.

Ülkesini kış mevsimi için hazırlama tarafında adımlar attıklarını lisana getiren Zelenskiy, İngiltere’nin bu bahiste yardımcı olmaya hazır olduğunu tabir etti.

Zelenskiy, “Savaşı kazanacağımızdan kuşku yok. Bu nedenle zaferi elde ettikten sonra Ukrayna’nın tekrar yapılandırılması için hazırlanıyoruz.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*