Yönetmelik çıktı lakin… Avukat Nevin Can: ‘Çocukların travması yeniden devam edecek’

Avukat Nevin Can, bu süreçten olabildiğince kaçınılması gerektiğini söyleyerek “Çocuğun resmi görevlilerce teslim alınma süreci ne kadar düzeltilmeye çalışılırsa çalışılsın kesinlikle çocuğun faydasına aykırıdır” dedi.

‘BİRLİKTE ÇALIŞMALI’

Yıllardan beri, ferdî ilgi kurulması kararının icrasının, öteki kararlar üzere icra müdürlükleri aracılığıyla yerine getirildiğini belirten Can, “Çocuk gelişimi ya da psikoloji üzere alanlarda rastgele bir eğitimi olmayan icra memurları, yeniden tıpkı durumdaki polis memurları ile birlikte çocuğun yaşadığı meskene gitmekte ve onu bir ebeveynden zorla teslim alarak öteki ebeveyne teslim etmekteydi. Bu süreç birçok vakit çok küçük yaştaki çocuklara önemli bir travma yaşatmaktaydı” diye konuştu.

(Avukat Nevin Can)

Çocuk teslimine ait yönetmeliğin ve sürecin ayrıntılarının nasıl yürüyeceği belirlendiğini, yönetmeliğin 4 Ağustos’ta yürürlüğe girdiğini kaydeden Can, “Çocuğun yaşadığı konuta polis memurları eşliğinde gidilmesi ve çocuğa travma yaşatılmasının önüne geçilmeye çalışılmıştır. Bu değişiklik ile çocukların zorla teslim alınmasından kaynaklanacak travma büsbütün engellenemeyecek olmakla birlikte en aza indirilmek ismine mümkün olan tüm tedbirlerin alındığı görülmektedir. Lakin unutulmamalıdır ki aslında gerilimli ve en çok da çocuklar için güç olan ayrılık sürecinde çocukların travma yaşamasını engellemenin tek yolu, anne ve babaların şahsî sıkıntılarını bir kenara bırakarak yalnız ve yalnız çocuklarını ilgilendiren mevzularda birlikte çalışmaya çabalamalarıdır” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*