VİOP’ta endeks kontratı güne düşüşle başladı

Haziran vadeli endeks kontratı, en düşük 2.710,00 puanı görmesinin akabinde evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0,1 altında 2.711 düzeyinden süreç görüyor.

Dün 2.696,50-2.795,00 puan ortasında dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı yüzde 1.5 azalışla 2.713.75 puandan tamamladı. Dün akşam NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak için Türkiye ile mutabakata vardığını duyurmasının akabinde, endeks kontratı, akşam seansında yaklaşık yüzde 0.5 yükselişle 2.721.25 puana çıktı.

SATIŞ YÜKÜ İZLENİYOR

Analistler, global hisse piyasalarında açıklanan makroekonomik dataların resesyon kaygılarını güçlendirmesiyle satış yüklü bir seyir izlendiğini kaydederek, bugün ABD, Avrupa ve İngiltere merkez bankası liderlerinin konuşmalarının yanı sıra ABD’de büyüme başta olmak üzere ağır data takvimi yatırımcıların odağında olacağını bildirdi.

Haziran vadeli endeks kontratında vade sonuna iki gün kaldığını anımsatan analistler, yaklaşık 175 bin açık konum bulunduğunu, durum kapatma ve taşıma süreçleri nedeniyle oynaklığın yüksek seyredebileceğini lisana getirdi.

Analistler, bugün yurt içinde ekonomik inanç endeksi, yurt dışında ise ABD, Avrupa ve İngiltere merkez bankası liderlerinin konuşmalarının yanı sıra, Avro Bölgesinde tüketici inanç endeksi, Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ABD’de 1. çeyrek büyüme ve ferdî tüketim harcamaları bilgilerinin takip edileceğini belirtti.

Teknik açıdan endeks kontratında 2.680 puanın dayanak olarak takip edildiğini aktaran analistler, 2.750 düzeyinin direnç pozisyonunda olduğunu söyledi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*