Üniversite hayali için torunuyla birebir gün YKS’ye girdi

Denizli Vali Vefki Ertür Kız Enstitüsünden 1963 yılında mezun olan Alım, 20 yaşında evlenerek 2 çocuk sahibi oldu.

Uzun yıllar hayatını ailesine adayan Alım, çocuklarının iş hayatına atılmalarının akabinde 2009 yılında Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği çatısı altında görme engellilere kitap okumaya başladı.

Bu süreçte üniversite hayalini gerçekleştirmek için de harekete geçen Alım, 2021 yılında YKS’ye hazırlanmaya başladı.

Lise eğitimini tamamladıktan 59 yıl sonra torunu Can Alım ile tıpkı yıl imtihana giren Alım, alacağı puana nazaran psikoloji yahut tıbbi ve aromatik bitkiler kısımlarında eğitim almak istiyor.

“Okumak içimde kalmıştı”

YKS’nin dün yapılan birinci oturumunun akabinde ikinci oturum için Kestelli Şerife Eczacıbaşı Ortaokuluna gelen Ayşe Alım, AA muhabirine, Denizli Vali Vefki Ertür Kız Enstitüsünden mezun olduktan sonra evlendiği için eğitim hayatının yarıda kaldığını belirterek, “Üniversite imtihanına girme isteği daima içimde kalmıştı. Kısmet bugüneymiş. Gençlerle birlikte imtihana girdiğim için çok sevinçliyim.” dedi.

İki evlat dünyaya getirdiğini, bir oğlunun akademisyen, oburunun ise tabip olduğunu anlatan Alım, “Yıllardır görme engellilere kitap okuyorum. Onlarla birlikte test çözüyorum. Onların gözü olmaya çalışıyorum ve Allah’ıma şükrediyorum. Kitap okuduğum kızlarım öğretmen oldu. Onların gönül gözleri açık. Çok memnun oluyorum, Anneler Günü’nde, Öğretmenler Günü’nde beni arıyorlar.” diye konuştu.

Sınava internette görüntüler izleyerek hazırlandığını, görme engellilerle çözdüğü testlerin de yararını gördüğünü belirten Alım, dün girdiği birinci imtihanın âlâ geçtiğini söyledi.

Torunla imtihan sohbeti

Torunuyla birebir gün imtihana girmenin kendisi için başka bir memnunluk olduğunu söz eden Alım, birinci oturumun akabinde torunuyla imtihan hakkında sohbet ettiklerini anlattı.

Bilgin, şöyle konuştu:

“Torunum da Ankara’da imtihana giriyor. Tıpkı okulda girsek çok hoş olacaktı. ‘Babaanneciğim, benim imtihanım âlâ geçti, senin nasıl geçti?’ diye sordu. Onun imtihanının âlâ geçmesine ayrıyeten çok sevindim. Benim de çok şükür âlâ geçti. Gençlerle olmayı çok seviyorum onlar bana ışık, memnunluk veriyorlar.”

Bitkileri çok sevdiğini, bu bahiste bilgisini geliştirmeyi umduğunu anlatan Alım, başka bir ilgi alanının da psikoloji olduğunu, alacağı puana nazaran bu kısımlardan birine girerek gençlerle ders almayı çok istediğini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*