Tüm dünyanın gözü kulağı burada: Kraliçe’nin Platin Jübile’si başladı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in tahttaki 70’inci yıl dönümüne özel düzenlenen Platin Jübile kutlamaları, başşehir Londra’daki Buckingham Sarayı’nda askeri geçit merasimi ile başladı. Kraliyet vazifesinden ayrıldıklarını açıklayan Prens Harry ve Meghan Markle aylar sonra birinci defa kraliyet ailesi ile bir ortaya gelecek.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in tahttaki 70’inci yıldönümü için düzenlenen 4 günlük Platin Jübile kutlamaları bugün Buckingham Sarayı’nda başladı. Bin 200’den fazla subay, asker, yüzlerce ordu müzisyeni ve 240 attan oluşan askeri geçit merasimi, mahallî saatle 10.00’da başladı.

Kraliyetten ayrıldıklarını açıklayarak çok ses getiren Prens Harry ve Meghan Markle çifti, Kraliçe Elizabeth’in Platin Jübile merasimi için İngiltere’ye gitti. Çocukları Archie ve Lilibet ile birinci kez kraliyet aktifliğine katılacak olan çifti, Kraliçe Elizabeth tarafından tesis edilen özel araç ile karşıladı.

Aktifliğe katılacak olan çiftin klasikleşen balkon fotoğrafında başka kraliyet üyelerinin yanında yer almayacağı belirtildi. Prens Harry ve eşi Meghan Markle hala Sussex Dükü ve Düşesi unvanlarını taşıyor olsalar da resmi seviyedeki kraliyet vazifelerine devam etmiyorlar.

FOTOĞRAFI YAYINLANDI

Platin Jübile kutlamaları öncesi Kraliçe’nin resmi bir fotoğrafı da yayımlandı.
Ranald Mackechnie tarafından çekilen portre, bu yılın başlarında Windsor Kalesi’nde çekildi.

MERASİM ALANINDA ASKERİ GEÇİT

Askerler Buckingham Sarayı ve Tralfagar Meydanı ortasında bulunan The Mall’da yürüyerek Atlı Askerler Geçit Merasimi alanına gitti. Askerler daha sonra 260 yıllık bir gelenek olan Trooping the Colour isimli askeri merasimi sürdürdü. Binlerce Londralı Tralfagar Meydanı’nda ve Buckingham Sarayı etrafındaki alanlarda askeri geçit merasimini seyretti. Merasim ayrıyeten Londra’daki St. James Park’a yerleştirilen büyük bir ekrana da yansıtıldı.

İngiltere’nin en uzun mühlet tahtta kalan hükümdarı unvanına sahip olan Kraliçe Elizabeth için düzenlenen merasime katılmak üzere Kraliyet ailesi üyeleri saat 10.30 sıralarında Buckingham Sarayı’na gelmeye başladı. Kraliçenin öbür kraliyet mensuplarıyla İkinci Dünya Savaşı uçaklarının modellerini de içerecek olan Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) uçuşunu izlemek üzere saat 13.00 civarında Buckingham Sarayı’nda balkona çıkması bekleniyor.

ETKİNLİKLER DÜZENLENİYOR

Ayrıyeten, Kraliçe Elizabeth’in Platin Jübile kutlamaları için bugün düzenlenecek etkinlikler çerçevesinde Birleşik Krallık ve deniz çok topraklarının genelinde bin 500’den fazla ışık yakılacak. Birleşik Krallık’ta yıldönümü, düğün ve taç giyme üzere periyotlarda yapılan ışık yakma geleneği buradaki merasimlerde de sürdürülecek.

Öte yandan 4 gün boyunca başşehir Londra’nın yanı sıra ülke genelinde çeşitli kutlamalar yapılacak.

JÜBİLE KUTLAYAN BİRİNCİ BAŞKAN

Kraliçe II. Elizabeth, Birleşik Krallık tarihinde Platin Jübile’yi alan birinci hükümdar oldu. Birleşik Krallık tarihinde tahttaki 70’inci yıl dönümüne ulaşan hükümdarlara verilen Platin Jübile’nin yanı sıra, ayrıyeten tahttaki 25’inci yılını dolduran hükümdara Gümüş (Silver) Jübile, 40’ıncı yıl için Rugby Jübile, 50’inci yıl için Altın (Golden) Jübile, 60’ıncı yıl için Elmas (Diamond) Jübile, 65’inci yıl için Safir Jübile veriliyor. Jübile ise “yıldönümü” ve “sevinç” manasına geliyor.

Birleşik Krallık monarşisinde 1760 ve 1801 yılları ortasında hükümdarlık yapan III. George, 50’inci yılı için Altın Jübile almıştı. 1837 ile 1901 yılları ortasında Birleşik Krallık hükümdarı olan Kraliçe Victoria ise 50’inci yıl için Altın Jübile ve 60’ıncı yılı için Elmas Jübile’yi almıştı.

PROTESTOLAR DAMGA VURDU
Öte yandan, Buckingham Sarayı’ndaki Platin Jübile kutlamaları sırasında taşkınlık yapan ve merasimin nizamını bozduğu belirtilen birkaç kişinin polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi. Protestocular ortasında Animal Rebellion isimli hayvan hakları savunucusu aktivist bir kümenin da yer aldığı belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*