TOGO kuleleri hurda karşılığı yıkılıyor

ABB Lideri Mansur Yavaş emsali aşan TOGO kulelerini hurda fiyatına yıktırmak için ihale açtı.

İmara muhalif yapıldığı için Danıştay’ın yıkım kararı verdiği TOGO kulelerinin yıkım süreci nihayet başladı. Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanlığı, TOGO kulelerinin geri dönüşüm gereçleri karşılığı yıktırılması için ihale açtı. Önümüzdeki 1 Eylül’de kapalı teklif yoluyla yapılacak ihaleyi kazanan firma enkazdan çıkacak hurda demir ve başka gereçler karşılığında gökdelenleri yıkacak. ABB yıkım karşılığında rastgele bir bedel ödemeyecek. ABB, yıkım işinin varsayımı olarak 25 milyon 913 bin 417 liraya mal olacağını hesapladı.

8 AYDA YIKILACAK

ABB’nin yayımladığı ihale ilanına nazaran, TOGO kulelerinin yıkımı sırasında patlayıcı husus kullanılamayacak. İşi alan firma 55 bin 444 metreküp demirli ve demirsiz her türlü betonun tamamını yıkacak. Yıkımda ortalama 80 ton kaldırma kapasiteli 2 vincin 180’er saat çalışacağı hesaplanırken yıkımın 240 günde (8 ay) tamamlanması istendi. Yıkım işini üstlenen firmadan, yıkım sırasında alt yapı kuruluşlarına ilişkin tesisatlara, etrafa ve üçüncü şahıslara verilecek her türlü ziyanı karşılamak üzere 20 milyon liralık risk ve sorumluluk teminatı alınacak.

TOGO marka ayakkabı fabrikasının yerine yaptırılan ve Başşehir Ankara’nın en pahalı yerlerinin bulunduğu lokasyonda yer alan TOGO kuleleri Ankara Ticaret Odası eski Lideri ve CHP eski Milletvekili Sinan Aygün ile iş insanı Mehmet Akgül tarafından inşa edildi. Fakat inşaatı devam ederken imarı değiştirilen kuleler mahkemelik oldu. TMMOB Ankara Şubesi, imar değişikliğinin kamu faydasına ters olduğu gerekçesiyle dava açtı. Uzun süren yargılamanın sonunda geçen yıl Danıştay’dan yıkım için kesin karar çıktı. ABB Lideri Mansur Yavaş, yıkım kararı mutlaklaşan kuleleri evvel mühürledi, akabinde da belediye encümeninden yıkım için karar çıkardı.

HARAM DEDİ, YIKTI

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Lideri Tezcan Karakuş Candan, TOGO ikiz kulelerine 20 bin metrekarelik inşaat müsaadesi verilmesine rağmen 2016 yılında örtük emsalle bu ölçünün 120 bin metrekareye çıkarıldığını, kaçak kısmın yıkılması için dava açtıklarını söyledi. Tezcan, mahkemeye yaptığı müracaatın akabinde, “Haksız yararın hesabını verecekler, biz de yıkım şenliği düzenleyeceğiz” demişti. ABB Lideri Mansur Yavaş da geçen yıl Nisan ayında katıldığı bir televizyon programında “TOGO kuleleri Ankara’nın ciğerine saplanmış hançerdir. 100 bin lira fazladan inşaat yaptığınızda elde ettiğiniz rant 1 milyar lira olurdu. Bu haramdır, bu haramı yıkacağız. Bu rantlar bitti, hatırla bizim belediyeden hiçbir şey geçmez, herkes hakkına razı olacak” demişti.

CUMHURBAŞKANI KÜSMÜŞTÜ

Emsali aşan, sonradan imarı değiştirilen gökdelen inşaatları AKP devrinde başta İstanbul olmak üzere bir çok vilayette tartışma ve dava konusu oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’da silüeti bozan gökdelenleri eleştirirken dikey mimariden yatay mimariye geçilmesi tavsiyesinde bulunmuş, lakin rastgele bir yıkım gerçekleşmemişti. Erdoğan en son, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camii’nin fotoğraf karesine giren ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Müdafaa Heyeti’nin, ‘Silüet bozuldu. İnşaat durmalı’ demesine karşın üretimi devam eden ‘Onaltıdokuz’ isimli kuleler için sitemde bulunmuştu. Erdoğan, “Tıraşlayın dedim, yapmadılar, 5 yıldır konuşmuyorum” diyerek eleştirdiği binanın imar planları ve yapı ruhsatları idari mahkeme tarafından iptal edilmiş, kulelerin siluete tesir eden katlarının tıraşlanmasına Danıştay tarafından karar verilmişti. Fakat Zeytinburnu Belediyesi tarafından açılan tıraşlama ihalesine iştirak olmadığı için ayakta kalan binalar için daha sonra tıraşlama kararı bozulmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*