TBB: Emniyet Genel Müdürlüğü’nü hukuka davet ediyoruz

Türkiye Barolar Birliği (TBB), İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 81 ile gönderdiği genelge ile  “Kolluk ünitelerinde alınan tabirlerde, avukat beyanlarının tabir tutanağına yer verilmemesi” kararına reaksiyon gösterdi.

TBB’den yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 13 Haziran’da 81 ile gönderdiği genelge ile söz alınması sırasında avukat beyanlarına söz tutanağında yer verilmemesi, uygulamanın bu doğrultuda yapılarak yeknesaklığın sağlanması talimatına reaksiyon gösterdi.

Açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın bu bahiste yazılı talimat vermesinin “kabul edilemez” olduğu belirtilerek, “İfade alma ve tüm süreçte yer alan emniyet çalışanı, isimli kolluk pozisyonunda olması münasebetiyle İçişleri Bakanlığı işçisi değil, Adalet Bakanlığı namına süreci yürüten pozisyondadır. İçişleri Bakanlığı’nın yargısal bir faaliyete dair kolluğa buyruk ve talimat vermesi, kuvvetler ayrılığı unsurunun istikrar fren sistemi olan yargıya buyruk ve talimat verilmesi manasına gelmektedir” görüşünü lisana getirdi.

SAVUNMA HAKKINA MÜDAHALE 

Genelgenin, avukatın işlevsizleştirilmesini, savunma hakkının özüne müdahale içerdiğinin altını çizen TBB, açıklamasında; “Anayasa’ya, ceza ve avukatlık mevzuatı ile kolluğu bağlayan yönetmeliğe karşıttır.

Bu biçimde alınan hukuka muhalif sözler, bütün bir yargılama faaliyetini sakatlayacaktır” sözlerini kullanarak  böyle bir durumla karşılaşan avukatların söz tutanağına şerh düşmesini istedi. Savunma hakkının özüne dokunulmasına geçit vermemesini istedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*