Tarım Müellifi Alaattin Aktaş Yazın Rahmetine Güvenmeyin Dedi: Yüksek Artırımlara Hazırlanın

Dün TÜİK, Tarım Eserleri Üretici Fiyat Endeksi Nisan ayı bilgilerini açıkladı. Açıklanan bilgilere nazaran, tarım-ÜFE’de Nisan ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 17.76, bir evvelki yılın aralık ayına nazaran yüzde 72.29, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 118.53 artış yaşandı. Yani bu bilgilerin vatandaşa söylediği en net sinyal çiftçinin maliyetinin tarım eserlerine yansıyacağı tarafında. Dünya gazetesi muharriri Alaattin Aktaş, “Tarımda üretici enflasyonu ‘Yazın hazırlığınızı yüksek artırımlara nazaran yapın’ dedirtecek boyutta” dedi.

MAYIS YA DA HAZİRAN’DA YÜZDE YÜZ ARTIŞA HAZIR OLUN

“Gıda kümesinin yıllık artışı o denli görünüyor ki mayıs ya da en geç haziran ayında yüzde 100’ün üstüne çıkacağını” tabir eden Aktaş, “Yaz ayları-tarım ürünleri-ucuzlar mı” diyenler tatsız bir sürprize hazır olun! başlıklı yazısında durum değerlendirmesi yaparak “Tarım eserleri üretici fiyatlarındaki artış, ‘Yaz ayları için bana güvenmeyin, hatta hazırlığınızı yüksek artırımlara nazaran yapın’ dedirtecek boyutta” dedi.

Tarımda üretici enflasyonun 5 ayda yüzde 94 arttığına dikkat çeken Aktaş şöyle devam etti:

“Tarım-ÜFE aralıkta yüzde 12.51, ocakta yüzde 14.83, şubatta yüze 13.74, martta yüzde 12.02 ve son olarak nisanda yüzde 17.76 arttı. Böylelikle son beş aydaki artış tam yüzde 94’e ulaştı.

HER YIL EKİLMEK İSTİYOR HER YIL MAZOT İSTİYOR GÜBRE İSTİYOR

Tarım eserlerinde üretici fiyatları nisanda yüzde 18’e yakın arttı, yıllık artış yüzde 119’u buldu lakin ayrıntılara bakınca durumun göründüğünden de makûs olduğu anlaşılıyor. Tek yıllık bitkisel eserlerdeki aylık artış yüzde 28, yıllık artış yüzde 191.Yani her yıl ekilmesi gereken bitkiler; onlarcasını sayabilirsiniz… Bu eserlerdeki yıllık fiyat artışı yüzde 191’i bulmuş. Zira bu eserler her yıl emek istiyor, her yıl yine dikilmek istiyor, her yıl mazot istiyor, gübre istiyor.

Tarım eserlerindeki bu maliyet baskısı yüzünden TÜFE kapsamındaki besin unsurlarının fiyatındaki artış çok olasıdır ki hızlanarak devam edecek. Besin kümesinin yıllık artışı o denli görünüyor ki mayıs ya da en geç haziran ayında yüzde 100’ün üstüne çıkacak.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*