Taksim’de 30 Ağustos Zafer Bayramı merasimi: İmamoğlu’ndan 100. yıl vurgusu

Büyük Başkan Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun, 26 Temmuz 1922’de başlayan ve 30 Ağustos’ta büyük bir zaferle taçlandırdığı Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, tarihe altın harflerle yazılan en büyük kahramanlık destanlarından oldu.

30 Ağustos Zafer Bayramı bugün tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde merasimlerle kutlanıyor.

CUMHURİYET ANITI’NA ÇELENK BIRAKILDI

Zaferin 100. yıl kutlamaları İstanbul’da bugün saat 09.00’da Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakma merasimiyle başladı.

Tören’e İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 1.Ordu ve İstanbul Garnizon Kumandanı Org. Ali Sivri, milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı. 

“CUMHURİYET’İN 100. YILINA DA BUGÜNDEN İTİBAREN YÜRÜMEYE BAŞLIYORUZ”

Çelenk bırakma merasiminin akabinde açıklama yapan İmamoğlu şöyle konuştu:

“Yeni bir 100 yıl tariflenmesi üzerine milletçe yeni zaferler kazanmalıyız. Eğitimde, teknolojide, üretimde ve dünyaya örnek olacak başarılara imza atan kuşakların yaşadığı hoş bir cumhuriyetin varlığını daima birlikte daima, yaşayabilir bir biçimde daimi kılmalıyız. Bu bağlamda hepimizin sorumlulukları var.”

İBB Lideri, kelamlarını şöyle tamamladı:

“En küçüğümüzden en büyüğümüze, gazilerimizden vilayet liderlerimize, siyasilerimizden öğretmenlerimize, çocuklarımızdan gençlerimize bu hisle 100. yılını kutluyoruz 30 Ağustos’un. Tabiri caizse Cumhuriyet’in 100. yılına da bugünden itibaren yürümeye başlıyoruz. İnşallah daima birlikte tahminen de tahminen de değil, tarihin en coşkulu 100. yılını seneye Türkiye’mizin her yerinde, İstanbul’da başta olmak üzere daima birlikte kutlayacağımız o günü, 29 Ekim’i iple çekiyoruz. 100. yılı 30 Ağustos’un kutlu olsun.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*