SADAT belgesi 4 ayda kapatılmış

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kapısına giderek yaptığı açıklamalarla gündeme getirdiği SADAT hakkında 4 yıl evvel açılan soruşturmanın jet süratiyle sonuçlandırıldığı ortaya çıktı. Halk TV muharriri İsmail Saymaz’ın aktardığına nazaran, silahlı eğitim kampları tezine ait yürütülen soruşturma, SADAT Lideri Melih Tanrıverdi’nin sözüne dahi başvurulmadan kapatıldı.

Saymaz, UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in 2018’deki SADAT’a ait açıklamaları sonrası yürütülen soruşturmanın akıbetine ait şunları yazdı:

“CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçen hafta SADAT’ın önünde açıklama yapmasıyla birlikte bu şirket yine tartışmaların odağına yerleşti. Güzel Parti önderi Akşener, “Kemal Bey’in ortaya koyduğu tasa, şahsen kapısına gidişini ciddiye almak lazım geldiğini düşüyorum” diyerek, tartışmaya katıldı.

Akşener, SADAT’ı gündeme getiren birinci siyasetçiydi.

Beş yıl evvel güvenlik bürokrasisinde çalışan bir kişi Akşener’e gelip SADAT’ın Tokat ve Konya kırsalında kurduğu tez edilen silahlı eğitim kamplarının fotoğraflarını gösterdi. Akşener, bilgiyi ifşa etmek için Sözcü’den Hürmet Öztürk’e konuştu.

Öztürk, 2 Ocak 2018’de ‘Silahlı eğitim kampları mı kuruldu?’ başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Cürümleri Soruşturma Ofisi’nce bir soruşturma başlatılarak, Öztürk ve Akşener’in sözü alındı.

Akşener, şunları dedi:

‘İçişleri Bakanı olduğum için vakit zaman bürokratlar, sivil kısımdan kimi beşerler değerli gördükleri hususları benimle paylaşır. İsmini açıklayamayacağım bir kamu vazifelisi silahlı eğitim kampına ilişkin olduğu teziyle fotoğraflar getirdi. Fotoğrafları getiren kişi bunları geri götürdü. Hasebiyle elimde fotoğraf ve görüntü yok. Bu yerlerin Tokat ve Konya kırsalındaki kamplar olduğu bana iletildi. Kampların vilayetlerin hangi ilçelerinde olduğunu bilmiyorum. Türkiye’nin diğer hangi ili ve ilçesinde nerede ve kimler tarafından hangi vatandaşlara eğitim verildiğine dair bende somut bilgi yok.’

Savcılık, Konya ve Tokat başsavcılıklarından, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bilgi istedi. Gelen cevaplarda, “Tokat ve Konya’da ve Türkiye’nin öbür vilayetlerinde silahlı eğitim veren kampın bulunmadığı, kampların olduğuna dair bilgi ve kanıtın olmadığı” bildirildi. Bunun üzerine “Soyut tez dışında dava açmayı gerektirir hata, kuşku ve kanıt olmadığı” söz edilerek, 30 Nisan 2018’de kovuşturmaya yer olmadığına kadar verildi. SADAT İdare Heyeti Lideri Melih Tanrıverdi’nin sözüne dahi başvurulmadı.

SADAT, karar üzerine 9 Mayıs 2018’de Akşener, Öztürk ve Sözcü hakkında tazminat davası açtı. İstanbul 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, 23 Kasım 2021’te talebi reddetti.

Dört yıl evvel ve dört ay üzere kısa müddette verilen takipsizlik kararı, ne SADAT’la ilgili kuşkuları gideriyor ne de kamuoyundaki tedirginliği yok ediyor. Tersine SADAT, toplumda kaygı kaynağı olmayı sürdürüyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*