Rusya’dan ‘nükleer silah’ uyarısı: Egemenliğimiz tehdit edilirse kullanırız

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

İzvestiya’ya konuşan Sergey Ryabkov, Stratejik Hücum Silahlarının Azaltılması Antlaşması‘nı kapsayan START Antlaşması‘nın “ucu açık olmadığını ve ülkü olarak yeni bir mutabakat yahut mutabakatlarla değiştirilmesi gerektiğini” lisana getirdi.

Ryabkov, ABD‘nin, Rusya‘ya karşı izlediği “pervasızca saldırgan politikası” kapsamında, START Muahedesi için masaya tekrar oturma mümkünlüğünün “çok uzak” olduğunu belirtti.

Ryabkov, “Doğal olarak, stratejik taarruz silahları konusunda diyaloğun tekrar başlamasına ait birtakım sinyalleri izliyoruz, lakin bunların ardında ne olduğu hala meçhul. Medya aracılığıyla müzakereler yapılmamalıdır” dedi.

‘NATO İLE ÇATIŞMA RİSKİ ÖNLENMELİ’

Sergey Ryabkov, günümüzde nükleer çatışma risklerinin “çok önemli” olduğunu ve “küçümsenmemesi” gerektiğini vurgulayarak, birebir vakitte spekülasyonlarla da “şişirilmemesi” gerektiğini savundu.

Ryabkov, “Kiev rejiminin ve onun Batılı işverenlerinin yanlışı nedeniyle meydana gelen Ukrayna krizinin şiddetlenmesiyle birlikte, bu ileti yalnızca alaka seviyesini kaybetmekle kalmadı, tıpkı vakitte ek bir kıymet kazandı” diye konuştu.

Ryabkov, NATO‘nun, Rusya’nın lisana getirdiği “kırmızı çizgilerini” es geçtiğini söyledi.

Ryabkov ayrıyeten, “NATO ülkelerinin kırmızı çizgilerimizi görmezden gelerek direkt bir silahlı çatışmanın eşiğinde dengeyi kurarak Ukrayna’da Rusya ile bir çatışmaya dahil olma tarafındaki yıkıcı seyri son derece risklidir. Bunun, vahim sonuçları olan nükleer güçler ortasında askeri bir çatışmaya kadar, daha fazla tırmanma ile dolu olduğu açıktır. Bu önlenmelidir” dedi.

‘EGEMENLİĞİMİZ TEHDİT EDİLİRSE NÜKLEER SİLAHLARI KULLANABİLİRİZ’

Sergey Ryabkov, ülkesinin, sadece “Rusya’nın egemenliğine ve müttefiklerinin akına uğraması” halinde nükleer silah kullanabileceğini belirtti.

Rabkov, “Rusya’nın nükleer silah kullanması, sırf bir atağa cevap olarak -acil durumlarda kendini savunma için- mümkündür. Diğer varsayımlara yahut fantezilere yer yok” tabirlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*