Koroplast’ın talep toplaması 20-21-22 Temmuz’da gerçekleşecek

Korozo Ambalaj Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Korozo Ambalaj) bünyesinde 1981 yılında kurulan Koroplast markası, 2017 yılından itibaren başka bir şirket olarak faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye’yi birinci çöp torbası, buzdolabı poşeti üzere eserlerle tanıştıran ve mutfak yardımcı eserleri kategorisinde yer alan Koroplast’ın halka arz için SPK’ya yaptığı müracaat, 30 Haziran 2022 tarihinde onaylandı. Halka arz için talep toplama tarihleri ise 20-21-22 Temmuz 2022 olarak belirlendi.

Koroplast’ın talep toplaması, Yapı Kredi Yatırım liderliğinde 38 adet aracı kurumdan oluşan bir konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek. Ödenmiş sermayesinin 150 milyon TL’den 174 milyon 600 bin TL’ye çıkarılmasıyla artırılacak 24 milyon 600 bin TL nominal bedelli hisse ve şirketin mevcut ortağı Korozo Ambalaj’a ilişkin 42 milyon 200 bin TL nominal pahalı hisse ile toplanan kesin talebin satışa sunulan hisse ölçüsünden fazla olması halinde; Korozo Ambalaj’a ilişkin 11 milyon 700 bin TL nominal pahalı ek satış dahil olmak üzere 78 milyon 500 bin TL nominal kıymetli hissenin halka arzı için hisse fiyatı 4,68 TL olarak belirlendi.

Koroplast’ın halka arz edilecek hisselerinin yüzde 25’inin yurt içi yüksek müracaat yapan kişisel yatırımcılara, yüzde 25’inin yurt içi kişisel yatırımcılara, yüzde 40’ının yurt içi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 10’un da yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edilmesi hedefleniyor. Halka arzdan sonra şirketin halka açıklık oranının ek satış hariç yüzde 38,26 olması bekleniyor.

“TÜKETİCİLERDEN ALDIĞIMIZ İNANÇLA HALKA AÇILACAĞIZ”

Halka arz izahnamesinin 30 Haziran 2022 tarihinde SPK tarafından onaylandığını belirten Koroplast Genel Müdürü Bekir Türkoğlu, “Çöp torbası kategorisinin yaratıcısı olduğumuz, birçok prensip imza atarak yenilikçi ve kaliteli eserlerle faaliyet gösterdiğimiz dalda yüzde 100 marka bilinirliğine¹ sahip önder bir markayız. Kurulduğumuz günden bu yana istikrarlı bir büyüme ile karlılığımızı arttırıyoruz. 2020 yılında 279 milyon TL ciro elde ederken, 2021 yılında ise yüzde 46 büyüyerek 407 milyon TL ciroya ulaştık. Bilgi birikimimizi kullanarak tüketicilerin markamıza olan ‘yenilikçi’ atfını her vakit korumak için Ar-Ge yatırımlarına öncelik veriyoruz. Eserlerimizi her daim geliştiriyor, bulunduğumuz tüm kategorileri büyütme gayesiyle kullanışlı ve inovatif eserler üretiyoruz. Gelişen teknolojiye uygun uygulamalarımız ve sistemlerimizle çöp torbası ve saklama eserleri üretiminde kullanılmak üzere yıllık 15.500 ton üretim kapasitesine sahibiz.

Türkiye’nin esnek ambalaj dalının gelişimine yatırımları ve sunduğu birincilerle öncülük eden, bugün ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ listesinde 164. sırada yer alan, Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük ambalaj üreticileri ortasında bulunan ana sermaye ortağımız Korozo’nun takviyesiyle; 40 yılı aşkın deneyimimizi, kurumsal idare prensiplerimizi ve şeffaflığımızı halka açık bir marka olarak sürdüreceğiz. Tüketicilerimizden aldığımız itimatla kendimizi geliştirmeye devam edecek, artan başarılarımızla liderliğimizi koruyacağız” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*