Koronavirüs olayları patladı! Maske geri mi dönüyor?

Son bir ay içinde hastanelere yapılan müracaatların artması, koronavirüste ‘yeni dalganın’ habercisi olurken, son haftada risk kümelerinde ağır bakımlara yatışın arttığı öğrenildi.

Son hafta datalarına nazaran 3 hafta içinde virüs hadiseleri 5 kat arttı. Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı, bilim insanlarının değerlendirdiği haftalık datalarda, son üç haftada olay sayıları evvel yüzde 150, geçen hafta ise yüzde 115 arttı. Bu kapsamda 13-19 Haziran ortasında 10 bin 954 olan haftalık olay sayıları, 20-26 Haziran tarihlerinde 26 bin 635’e, 27 Haziran-3 Temmuz ortasında ise 57 bin 113’e yükseldi.

POZİTİFLİK ORANI

Yapılan değerlendirmelere nazaran, geçen hafta günlük ortalama 8 binden fazla olay kaydedildi. Faal hadise sayısı da uzun bir ortadan sonra süratle artmaya başladı. Son hafta tespit edilen olaylarla faal hadise sayısı 60 bine dayandı. Türkiye’de tüm kısıtlamaların kaldırıldığı nisanın son haftasından bu yana haftalık vefatlar 20 civarında gerçekleşirken, son hafta ölümlerde de artış kaydedildi ve 27 Haziran-3 Temmuz ortasında bu sayı 25’e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı test sayılarını açıklamadığı için tam olarak bilinmemesine karşın, testlerin olumlu çıkma oranının bilhassa İstanbul ve Ankara üzere büyükşehirlerde yüzde 20’yi aştığı belirtiliyor.

İSTANBUL’LA BAŞLADI

Uzmanlar artışların birinci olarak İstanbul’da görünmeye başladığını söyledi: “Şimdi 10 gündür Ankara ve etraf vilayetlerde de artışları gözlemliyoruz. Olaylar grip halinde. Fakat hastaneye yatırdığımız olaylar olmaya başladı. Şikâyetler az lakin risk kümeleri için düşünceli oluyor. Grip olduklarını düşünüp teste gitmeyenler de çoğunlukta. Çok süratli bulaşıyor. Aşı olanlar ve daha evvel hastalığa yakalananlar hafif geçiriyor. Lakin bağışıklık sisteminde sorun olanlar, şeker hastaları ve kanser tedavisi olanlar risk altında.”

BİREYSEL TEDBİR VAKTİ

COVID-19 dalgalanması tüm dünyayı harekete geçirirken, hükümetler üzerinden yeni kurallar konulması yerine, ferdi tedbirlere vurgu yapılıyor.

MASKE VAKTİ GELDİ

Özellikle risk kümeleri ve yaşlılar için aşılar hatırlatılırken, kapalı yerde Maske kullanımına tekrar dönülmesi isteniyor. Yaz tatilleri ve bayram hareketliliği, olayların taşra kentlerinde de artmasına neden olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*