Kaliningrad krizi büyüyor… Rusya’dan AB’ye: Geçişi açın yoksa misilleme yapacağız

Son dakika haberi… Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya Büyükelçisi Markus Ederer’i bakanlığa çağırarak protesto notası verdi.

AVRUPA BİRLİĞİ’NIN RUSYA BÜYÜKELÇİSİ MARKUS EDERER BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Rusya’nın Avrupa Kıtası’ndaki tek toprağı olan Kaliningrad bölgesinden, Rusya topraklarına demiryolu çizgisi üzerinden materyal sevkiyatına Litvanya tarafından kısıtlama getirilmesinin akabinde Moskova’da diplomatik hareketlilik başladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulaması ve Litvanya’nın bu doğrultuda kısıtlama kararı almasıyla kontaklı olarak Avrupa Birliği’nin Rusya Büyükelçisi Markus Ederer’i bakanlığa çağırdı.

“AKSİ TAKDİRDE MİSİLLEME YAPILACAKTIR”

Ederer, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda 1 buçuk saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Görüşmenin akabinde Ederer’e protesto notası verildiğini duyuran bakanlık, “Avrupa Birliği temsilcisine, Kaliningrad bölgesi ve Rusya toprakları ortasındaki nakliye üzerinde tek taraflı Rusya zıddı kısıtlamalar nedeniyle protesto notası verildi. AB’nin ilgili yasal ve siyasi yükümlülüklerini ihlal eden ve tansiyonu tırmandıran bu cins hareketlerin kabul edilemezliğine dikkat çekildi. Kaliningrad geçişinin olağan işleyişi için derhal rotasyon talep edildi. Aksi takdirde misilleme yapılacaktır” açıklamasında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı dün, Litvanya’nın Moskova maslahatgüzarını bakanlığa çağırarak protesto notası vermişti.

Kaliningrad, Rusya’nın Rusya ile kara ilişkisi olmayan, Litvanya ile Polonya ortasında Baltık Denizi kıyısında yer alan Rus toprağıdır.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*