İranlı bakanın Türkiye ve Suriye’yi barıştırma operasyonu sonrası Esad’dan açıklama

Türkiye’nin Suriye’ye muhtemel operasyonu gündemdeki yerini korurken, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan “Ankara-Şam ortasında tansiyonu azaltmak üzere” dün Suriye’ye gitmiş, Ankara’da “Türkiye’nin güvenlik telaşlarını çok âlâ anlıyoruz” diyen İranlı bakanın Şam’da operasyona karşı olduklarını açıklaması dikkat çekmişti.

Konuyla ilgili Suriye Devlet Lideri Beşar Esad’dan açıklama geldi. Esad, İran’ı bölgesel zorluklara karşı ‘çözümün bir modülü olduğu için’ överken, ülkesinde gerginlik yaratan güçleri kınayan bir açıklama yaptı.

Sözcü’de yer alan habere nazaran Esad, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile Şam’da yaptığı görüşmelerin arkasında açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE’Yİ SUÇLADI

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Esad’ın “böyle şartlarda İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgedeki siyasi tahlilin bir modülü olduğu için mutluyuz” dediği kaydedildi.

Bazı kaygıları gidermek için ortak bölgesel eforlara muhtaçlık olduğunu belirten Esad, idarelerinin, Suriye’yi savaştan uzak tutan her türlü tahlili desteklediğini vurguladı. Esad, Türkiye’yle ilgili olarak da “Suriye topraklarına yönelik teşebbüslerini halkı çıkarmak için kullanılan mazeretler yanlış ve gerçeklikle hiçbir ilgisi yok” dedi. Esad, Türkiye’yi Birleşmiş Milletler koşullarını yerine getirmemekle suçladı.

Esad, İran Dışişleri Bakanı’nın ziyaretini “bölgedeki güç istikrarını lehimize çevirecek” olarak yorumlarken, kıymetinden kelam etti. Esad, Batılı ülkeleri ‘Suriye’deki tansiyonu artırmakla’ suçladı.

Esad ayrıyeten Tahran-Şam temasını son kırk yılda istikrarlı bir formda gelişen “stratejik ittifak” olarak nitelendirdi.

İran Dışişleri Bakanı da ikili görüşme sonrası, Tahran’ın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki rastgele bir askeri operasyonuna karşı olduğunu söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*