İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss: Ukrayna’yı tanklar ve uçaklarla desteklemek büsbütün legal

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Çekya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette Çek mevkidaşı Jan Lipavsky ile görüştü.

İkili, görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı için kamera karşısına geçti. Bakan Truss konuşmasında Ukrayna’ya yapılacak yardımların Marshall yardımları ile karıştırılmaması gerektiğini vurgulayarak, “Hedefimiz yalnızca Ukrayna’yı değil, tüm Balkan ülkelerini de kapsayacak formda Avrupa’nın güvenliğini sağlamak olacaktır” dedi.

Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, “Bugün Ukrayna’yı hem siyasi hem de askeri olarak desteklemeye devam etme ve Ukrayna’nın yine inşası üzerinde çalışmaya devam etme muhtaçlığı üzerinde anlaştık. İngiltere bir AB ülkesi olmasa da Çekya ile çok yeterli münasebetleri var ve bu bağların Rusya’nın saldırganlığını durdurmak için ortak çalışmaya gereksinimi var” sözlerini kullandı.

“UKRAYNA’YI TANKLARLA, UÇAKLARLA DESTEKLEMEK BÜSBÜTÜN MEŞRU”

Basın toplantısında Alman medyasında NATO’nun Ukrayna silah ve tank vermeyi durduğu ile ilgili soruyu yanıtlayan İngiltere Dışişleri Bakanı Truss, haberin gerçeği yansıtmadığını, tersine Ukrayna’ya yapılan yardımların yasal olduğunu ve daha fazla yardım yapılması gerektiğini vurguladı. Truss, “Ukrayna’yı tanklarla, uçaklarla desteklemenin büsbütün legal olduğu konusunda çok netiz ve Çekya’nın Ukrayna’ya tank gönderme işini destekliyoruz” dedi.

“KAPASİTEMİZ MÜSAADE VERDİĞİNCE DAYANAĞA DEVAM EDECEĞİZ”

Çekya Dışişleri Bakanı Lipavsky ise soruya yönelik, “Açıkçası bu kelamlar gerçeğe dayanmıyor. Ukrayna’ya takviye tek tek devletlerden geliyor, NATO’nun bu nedenle büyük bir yardım programı esasen yok. Çekya, Ukrayna’yı askeri olarak desteklemekten, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırganlığını engellemek için yardım etmekten gurur duyuyor ve herkesin iştirakini sağlıyor. Kapasitemiz müsaade verdiğince dayanağa devam edeceğiz” dedi.

İki bakan ayrıyeten Stratejik Dış Güvenlik Yeterli Niyet Beyanı imzaladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*