İngiliz medyası: Boris Johnson istifa kararı aldı

Son haftalarda gelen istifalar ve atılımlarıyla üst üste darbe alan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın koltuğu sallanıyor… İngiliz medyası bugün birkaç saat içinde açıklama yapacağı açıklanan Johnson’ın bugün istifasını açıklayacağını duyurdu.

İngiltere’de gündem Boris Johnson… Covid-19 kısıtlamalarının en ağır olduğu devirde başbakanlık konutunda toplumsal uzaklığa uymadan düzenlenen partilere katılmasıyla başlayan tartışmalar ve Muhafazakar Parti’nin Parlamento’daki Küme Başkanı Chris Pincher hakkındaki taciz savlarıyla alevlenmişti.

Pincher hakkındaki taciz savlarını bilmesine karşın onu bu misyona getirmekle suçlanan Johnson’a reaksiyon olarak hem İngiliz kamuoyu hem de kabinesi adeta bir ortaya gelerek İngiltere Başbakanı’na karşı durmuştu.

Öyle ki son günlerde Johnson’ın en güvendiği isimlerden olan İktisat Bakanı Rishi Sunak ve Sıhhat Bakanı Sajid Javid ile birlikte Aile ve Çocuk Bakanı Yardımcısı Will Quince ile birlikte çok sayıda hükümet vazifelisi istifa etmişti.

Ülkesinde reaksiyonlar artmasına ve parti içerisinde hoşnutsuzluk olmasına karşın Johnson sık sık milletlerarası doruklarda uzunluk gösteriyordu. Johnson en son geçen hafta NATO Başkanlar Zirvesi’ne katılmış ve Erdoğan ile bir ortaya gelmişti.

BBC DE DUYURDU

Bugün İngiliz medyası, Johnson’ın bir açıklama yapacağını ve istifa kararını resmen duyuracağını öne sürdü.

Başta devlet kurumu olan BBC olmak üzere İngiliz televizyonları ve gazeteleri Johnson’ın baskıya dayanamadığını aktardı.

BBC, başbakanın önümüzdeki saatlerde konuşma yapacağını ve istifasını duyuracağını bildirirken, Sun ve Mirror gazetelerinin muhabirleri de istifa haberini bildirdi.

Sun, Johnson bu yaz yeni bir parti önderi seçilene kadar misyonda kalacağını bildirdi.

“İSTİFA ETMEYECEĞİM” DEMİŞTİ

İngiltere Başbakanı Boris Johson, hükümette yaşanan istifa dalgasına karşın istifa etmeyeceğini açıklamıştı.

“Benim vazifem yola devam etmek” diyen Johnson, “Hükümetin yola devam etmesinin imkansız hale geldiğini hissetseydim giderdim” demişti.

Parlamentoda konuşma yapan Johnson, iktisadın sıkıntı bir devirden geçtiğini ve Rusya‘nın Ukrayna işgalinin Avrupa’da telaşla izlendiğini belirterek “Bu tam olarak bir hükümetten gitmek yerine işine devam etmesini bekleyeceğiniz bir dönem” sözünü kullanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*