Hizbullah başkanından Lübnan parlamentosuna iş birliği daveti

Lübnan’da 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerde parlamentoda rastgele bir siyasi kümenin çoğunluğu elde edememesi ve Hizbullah-Emel Hareketi terslerinin parlamentoda üstünlük sağlamasıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Lübnan Hizbullah başkanı Hasan Nasrallah, seçimlerin akabinde yaptığı birinci televizyon konuşmasında parlamentodaki kümelere iş birliği daveti yaptı, aksi takdirde ekonomik krizle boğuşan ülkede “kaos yaşanacağı” ikazında bulundu.

Reuters’in haberine nazaran, 128 sandalyeli parlamentoda 62 vekille çoğunluğu elde edemediklerini kabul eden Hizbullah başkanı, “2018 parlamentosundaki durumun tersine hiçbir siyasi küme çoğunluğu talep edemez” dedi.

Lübnan merkezli El Meyadin’in haberine nazaran, Nasrallah yaptığı konuşmada Hizbullah ve Emel Hareketi’nin parlamentodaki Şii kontenjanını koruduğunu belirterek rastgele bir siyasi kümenin çoğunluğu elde etse dahi ülkedeki ekonomik krizi tek başına aşamayacağını savundu.

Hizbullah başkanı, “Direniş takımları tıpkı anda iki rol oynuyor: Seçim muvaffakiyetini sağlamak ve Lübnan’ı korumak için en üst seviyede uyanık olmak. Lübnan’ın çıkarları rastgele bir partinin parlamento çoğunluğu sağlamasında yatmıyor. Direniş ve müttefiklerinin parlamentoda güçlü bir varlığı var, gurur duymalıyız. Parlamentoda çoğunluğun sağlanamamasından herkes sorumlu” dedi.

‘ABD VE SUUDİ BÜYÜKELÇİLİK ÇALIŞANLARI SANDIKLARI GEZDİ’

Lübnan Hizbullah’ın seçimlere müdahale ettiği tarafındaki tenkitlere de karşılık veren Nasrallah, ABD ve Suudi Arabistan’ın büyükelçilik yetkililerinin seçim günü sandıkları gezdiğini belirterek “İran’ın büyükelçisini sandık başında gören oldu mu? Bu palavranın sona ermesinin vakti gelmedi mi?” sorularını yöneltti. Nasrallah, ABD bankalarının Lübnanlıların mali kaynaklarına el koymasını ise “Lübnan tarihindeki en büyük yağma operasyonu” olarak nitelendirdi.

Gelecek Hareketi başkanı ve eski Başbakan Saad Hariri’nin seçimleri boykot etmesiyle ilgili de konuşan Hizbullah önderi, mevzuya “sakin, objektif ve sorumlu” bir yaklaşılması gerektiğini tabir etti. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*