Halk mesken bulamazken müteahhide konut kıyağı

Müteahhitlere, ellerinde kalan lüks ofisleri konuta dönüştürüp satma imkanı getirildi. Müteahhitler para basarken artık de ofis fiyatları uçacak.

Vatandaş başını sokacak uygun fiyatlı konut bulamazken iktidar, inşa ettikleri lüks ofisler ellerinde kalan müteahhitleri kurtarmak için imar yönetmeliğini değiştirdi. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne eklenen süreksiz bir unsurla, ofis, ofis ya da rezidans olarak inşa edilen ticari yapıların ‘konut’ ruhsatına dönüştürülerek satılmasının önü açıldı.Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğine nazaran, uygulama imar planında ‘ticaret+konut’ görünen ve 18 Ağustos 2023 tarihinden evvel ofis/büro hedefli yapı ruhsatı düzenlenerek inşasına başlanmış ya da yapı kullanma müsaadesi düzenlenmiş olan yapılarda kullanım gayesine yönelik ruhsat değişikliği yapılabilecek. Bu projelerde konut kullanım oranı yüzde 80’i geçmeyecek.

VATANDAŞ ALAMAZ

Örneğin birebir ölçülerde 900 ofis, 100 konut inşa etmiş bir müteahhit yeni düzenlemeyle satamadığı 900 ofisin 700’ünü konuta çevirip toplamda 800 konutu satışa çıkarabilecek. Müteahhitlere büyük para kazandıracak düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihine kadar, yani seçim periyoduna kadar uygulanacak. Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, düzenlemeyle ilgili toplumsal medyadan, “Konut-kira fiyatlarını düşürmek için her adımı atıyoruz! İstanbul’da yaklaşık 1.5 milyon, ülke genelinde 4 milyon metrekare arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan ofis konuta dönüştürülecek. Bu, 50 bin yeni konut demek!” bildirisini paylaştı. Lakin vatandaşın yanına bile yaklaşamayacağı 4-5 milyonluk 1+0, 1+1’lik dar konutların yabancılarla varlıklı bölüme satılacağı, müteahhitlerin bu yolla kurtarılacağı tabir ediliyor.

Vergi kıyağı da var

Ofis, ofis ve rezidans üzere ticari yapıların satışında yüzde 18, konutlarda ise 150 metrekarenin altına yüzde 8 KDV uygulanıyor. Ofis ruhsatları konuta dönüşeceği için müteahhitlerin ödeyeceği KDV 10 puan birden azalacak.  Düzenleme nedeniyle ruhsatı şimdi ofis, ofis görünen yapılara ilgi artacağı için fiyatların süratle yükseleceği, vatandaşın yeniden ziyanlı çıkacağı belirtiliyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*