Google, Android 13 ile birlikte Android’in minimum sistem gereksinimlerini artırdığını duyurdu

Android 13 kısa bir süre önce Pixel cihazlar için yayınlandı ve onunla birlikte Google, Android telefonlar için minimum gereksinimleri de yükseltti. Google’ın en son blog gönderisinde, Android’in düşük seviye sürümü olan Android Go için minimum RAM miktarının artık 2GB olduğunu duyurdu. Oysa daha önce, 1 GB idi. Google Ürün Uzmanı Jason Bayton ayrıca minimum depolama gereksinimlerinin 16 GB’a çıkarıldığını iddia ediyor, ancak Google bunu herhangi bir yerde resmi olarak açıklamış gibi görünmüyor.

Sistem gereksinimlerindeki artış, minimum özellikleri karşılamayan hiçbir telefonun Android 13’e güncellenemeyeceği anlamına geliyor. Android 13 ile piyasaya sürülen yeni telefonların Play Store lisansı almaya hak kazanabilmeleri için minimum gereksinimleri karşılaması gerekecek, ancak lansmanı yapılacak Android’in daha eski bir sürümüyle (daha düşük gereksinimlerle) bir süreliğine hala çalışabilirler. Teknik olarak, herkes Android kaynak kodunu alabilir ve onunla herhangi bir şey oluşturabilir, ancak Google uygulamalarını lisanslamak ve Google’ın ticari markası “Android”i kullanmak istiyorsanız, Google’ın kurallarına uymanız gerekiyor.

Android Go nedir?

Android Go, RAM açısından daha yoğun özelliklerden bazılarının kapatıldığı sadeleştirilmiş bir Android sürümü ve özel olarak yapılmış, hafif “Go” uygulamaları paketiyle birlikte geliyor. Google’ın gereksinimleri ABD pazarını fazla etkilemeyecek, zira 30 dolarlık ucuz Walmart telefon gibi cihazlarda bile 3GB RAM ve 32GB depolama alanı var. Android Go’nun gereksinimleri çoğunlukla, 1GB RAM’e sahip cihazları bulmanın hala mümkün olduğu gelişmekte olan dünyadaki OEM’leri aynı hizada tutmakla ilgili.

Google bugün 250 milyondan fazla kişinin Android Go kullandığını söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*