Faturaları 3 katına çıkan İtalya’daki işletmeler ‘enerji protestosu’na başladı

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın tesiriyle Avrupa’da başlayan güç krizinden ötürü yüksek faturalar vatandaş kadar esnafın da cebini yakıyor. Başşehir Roma’daki bir işletme sahibi faturalarındaki artışı müşterilerine göstermek için gelen faturaları vitrine astı.

‘DÜKKANIMIZI KAPATMA DEHŞETİYLE YAŞIYORUZ’

Kafeteryanın sahibi Laura Ramoni, İtalyan basınına yaptığı açıklamada, faturaların neredeyse 3 kat arttığını söyledi. Aylık 900 avrolardan 2 bin 600 avrolara çıkan faturalar nedeniyle iki kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldıklarını lisana getiren Ramoni, “Işıklardan birini kapattık lakin kâfi olmuyor. Hükümetin bir yardım yapması koşul. Her gün gelecek ay dükkanımızı kapatma dehşetiyle yaşıyoruz. Bu bizim için ikinci bir Kovid-19 üzere bir şey.” dedi.

‘ÜRETİM MALİYETLERİ YÜZDE 30 ARTTI’

Roma’daki birtakım işletmelere danışmanlık hizmeti veren Monica Lucarelli de İtalyan basınına verdiği demeçte, “Hükümet tarafından bu vakte kadar dikkate alınmayan lakin acil yardıma muhtaçlığı olan çok sayıda işletme var. Örneğin Roma’da 2 biden fazla olan ekmek fırınları. Güç fiyatlarındaki artıştan ötürü üretim maliyetleri yüzde 30 arttı. Birebir halde kuru temizleme dükkanları. Bunların birden fazla aile şirketleri ve daha fazla bu yükü taşıyamazlar.” tabirlerini kullandı.

‘ENERJİ FİYATLARI KÜÇÜK VE MİKRO İŞLETMELERİ RİSKE ATIYOR’

İtalya’da Confartigianato isimli küçük ve mikro ölçekli işletmelerin bağlı olduğu örgüt, geçtiğimiz günlerde basınla paylaştığı tahlilde, “Yüksek güç fiyatları, 3 milyon 529 bin çalışanı olan 881 bin 264 küçük ve mikro ölçekli işletmeyi riske atıyor. Bu İtalyan iş sistemindeki istihdamın yüzde 20,6’sına eşit.” ihtarında bulunmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*