Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı Herzog telefonda görüştü

Türkiye ve İsrail’in karşılıklı büyükelçi atama kararı akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İsrail Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, iki başkanın, “iki ülke ortasındaki diplomatik bağların en üst düzeye çıkarılması, karşılıklı büyükelçi, başkonsolosların atanması ve İsrail’den Türkiye’ye uçuşlarının devam etmesi” hususlarını ele aldığı aktarıldı.

AA’nın haberine nazaran, iki cumhurbaşkanının, “gelişmeleri memnuniyetle karşıladığı ve bağların tüm alanlarda ilerletilmesi konusundaki ümitlerini lisana getirdiği” kaydedildi. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un görüşmede, “Ukrayna’dan tahıl ve besin unsurlarının inançlı sevk edilmesini sağlayacak tahıl koridoru muahedesine kıymetli katkısı ve Rusya, Ukrayna önderleriyle yaptığı görüşmeler için Erdoğan’a teşekkür ettiği” belirtildi.

Görüşmeye ait Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Herzog ise, şu sözleri kullandı: “Bugün Türkiye Cumhurbaşkanı @RTErdogan ile tam diplomatik bağların onarımı, büyükelçi ve başkonsolosların dönüşü ve İsrail’in Türkiye’ye uçuşlarının tekrar başlaması vesilesiyle görüştüm. Gelişmeyi memnuniyetle karşıladık ve gelecekteki ilerleme için umutlarımızı lisana getirdik.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*