Elektrik direği altında mevt soruşturmasında 5 yıla kadar mahpus istemi

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Avcılar’da bir binanın yıkımı sırasında devrilen elektrik direğinin altında kalarak hayatını kaybeden servis sürücüsü Dursun Güleç’in vefatıyla ilgili soruşturmayı tamamladı. Güleç’in vefatına neden olan iş makinesi operatörü hakkında 5 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

DHA’nın aktardığı habere nazaran, hazırlanan iddianamede, iş makinesi operatörü Cemil Tatlı’nın, aracını havanın karanlık olduğu saatte indirdiği, atıl durumdaki elektrik direklerine çekilen çelik halatı fark etmeyerek devrilmesine neden olduğu belirtildi. İddianamede ayrıyeten, iş makinesinin hareket sırasında halata bağlı 20-25 yıllık beton direği Dursun Güleç’in üzerine devirdiği ve vefatına neden olduğu bildirildi. Sanık Cemil Sevimli hakkında, ‘Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu vefata sebebiyet vermek’ kabahatinden 5 yıla kadar mahpus cezası talep edildi.

AİLE, 708 BİN 50 TL’LİK TAZMİNAT DAVASI AÇTI

Dursun Güleç’in ailesi, iddianamenin hazırlanması sonrası tazminat davası açtı. Ailenin avukatı Becerikli Işıkay dava dilekçesinde, ‘İş makinesini kullanan Cemil Sevimli, bağlı olduğu şirket, binanın yıkım-inşaat işini üstlenen müteahhit firmalar ile kullanılmayan elektrik direğini kaldırmayan BEDAŞ’ın mevtten sorumlu oldu’ teziyle 8 bin 50 TL maddi, 700 bin TL manevi olmak üzere toplam 708 bin 50 TL meblağında tazminat davası açtı.

Dava dilekçesinde sorumlular ortasında gösterilen Avcılar Belediyesi hakkında da gerekli yazışmaların tamamlanması sonrası dava açılacağı tabir edildi. Avukat Yetenekli Işıkay, “Gece vakti burada çalışma yapılamaz. Yönetmelik ve kanunlar çok açık. Bir iş makinesinin karanlıkta birisine ziyan verme ihtimalini öngörmesi gerekirdi. En yüksek cezayı alması için sonuna kadar uğraşacağız. Açtığımız hukuk davasında ise müteahhit firma, alt taşeronu, bu taşeronun kiralamış olduğu firma ile elektrik yönetimini de sorumlu tuttuk. Avcılar Belediyesi’nin de önemli sorumlulukları var. İstanbul’un orta yerinde, Avcılar üzere merkez bir ilçede, birisinin başına direk düşerek, duvar devrilerek ölmesi hayatın doğal akışına muhalif bir durumdur. Sorumlularının tek tek hesap vermesi gerekir” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Avcılar Merkez Mahallesi’nde 9 Ekim 2021 akşamı, bir binanın yıkımı için hazırlık yapan iş makinesi sokakta hareket yaparken 13 metre yüksekliğinde beton elektrik direğinin devrilmesine neden oldu. Servis sürücüsü Dursun Güleç, minibüsün yıkım çalışmasında ziyan görmemesi için farklı bir yere park etmeye çalışırken, devrilen beton direğin altında kaldı. Ağır yaralanan Güleç, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*