DSÖ Avrupa Yöneticisi Kluge: ‘Yeni bir varyant görülmezse salgın yakın vakitte bitebilir’

İzlanda’da yayın yapan RUV Televizyonuna konuşan DSÖ Avrupa Bölge Yöneticisi Hans Kluge, DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un “Covid-19 salgınında bitiş çizgisinin görüldüğüne” dair açıklamalarını kıymetlendirdi.

Ghebreyesus’un açıklamalarına katıldığını belirten Kluge, “Yeni bir varyant görülmezse salgın yakın vakitte bitebilir. Bu bahiste umutlu olmalıyız” dedi.

Kluge, yaklaşan kış öncesi herkese yeni bir güçlendirici doz Covid-19 aşısı yapması tavsiyesinde bulunarak, “Yeni varyantları çarçabuk tanımlayabilmek için güçlü bir takip de önemli” diye konuştu.

DSÖ Genel Yöneticisi Ghebreyesus, 14 Eylül’deki açıklamasında, “Salgını bitirmek için hiç bu kadar âlâ bir durumda olmamıştık. Sonu görüyoruz ama orada değiliz” tabirlerini kullanmıştı.

Covid-19 ile çabada bitiş çizgisine gelindiği görüşünü savunan Ghebreyesus, “Bu durumda yapacağımız en makus şey durmaktır. Daha süratli koşmalı ve bitiş çizgisini geçmeliyiz. Bu fırsatı artık değerlendirmezsek daha fazla varyant, mevt ve belirsizlik risklerine yol açarız” diye konuşmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*