Çocuğu okula başlamadan evvel öğretmeni ile tanıştırın

Okul öncesi eğitime ve ilkokul 1’inci sınıfa başlayacak öğrenciler için ahenk eğitimleri 05 Eylül 2022 tarihinde başlıyor. Veliler bir yandan okul hazırlıklarına devam ederken, bir yandan da eğitim hayatına yeni başlayacak öğrencilerin okula ahenk sürecinin nasıl sağlanacağı konusunda kaygılı. Prof. Dr. Canan Teşhistir, dertli ve ebeveynlerinden ayrılmakta zorlanan çocuklar ve aileleri için tekliflerde bulundu.

“ÇOCUĞU OKULA BAŞLAMADAN EVVEL ÖĞRETMENİ İLE TANIŞTIRIN”

Binlerce çocuğun okul ile tanışmasına sayılı günler kala veliler, “Çocuğum ya okula gitmek istemezse?” sorusuna tahlil arıyor. Yıllar boyunca devam edecek eğitim hayatının temelinin atılacağı anaokulu ve ilkokul eğitimlerine başlangıç, hem aileler için hem de çocuklar için sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Teşhistir birinci defa okula başlayacak çocuklara nasıl davranılması gerektiği ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“Hayatlarındaki her geçiş periyodu çocuklarda tasa oluşturabilir. O yüzden çocuğu okula hazırlarken okulda yeni bilgi ve marifetler öğreneceği bunun yanında arkadaşlarıyla oyunlar oynayacağı ve bir badiresi ya da sorunu olduğunda öğretmenlerinin kesinlikle ona yardımcı olacağı bilgisi verilmeli. Okullar, çocuklar için yalnızca bir akademik muvaffakiyet ortamı olarak tanıtılmamalı. Okulun en kıymetli özelliklerinden biri de toplumsal bir ortam sağlaması ve ebeveyn rolündeki öğretmenlerle olan münasebetlerdir. Hasebiyle okul başlamadan evvel, çocuğun başlayacağı okula gidip gezmesi daha kolay alışmasına yardımcı olabilir. Hatta mümkünse çocuğu sınıf öğretmeniyle daha okul başlamadan evvel tanıştırın. Çocuk ile öğretmeni ortasında sıcak bir tanışma olması, çocuğun inanç hissini artıracaktır”

Aynı vakitte kimi çocuklarda “Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu” durumu kelam konusu olabileceğini belirten Teşhistir, bu çocukların ders boyunca yerinde oturmakta, derse odaklanmakta, tahtadakileri deftere geçmede zorluk yaşayabileceklerini ve bu cins durumlarda öğretmenlerin faal rol oynaması, çocuğu ön sıralara ve kendine yakın oturtması, sessiz bir arkadaşının yanına oturtması, çocuğun adapte süreci için âlâ olabileceğini söz etti.

KAYGILI VE EBEVEYNLERİNDEN AYRILMAKTA ZORLANAN ÇOCUKLAR İÇİN BUNLAR YAPILMALI

Kaygılı ve ebeveynlerinden ayrılmakta zorlanan çocuklar birinci günlerde okulun içine girmek istemeyebilir, arkadaşları ile bağlantı kurmayı reddedebilir. Prof. Dr. Canan Teşhistir bu tıp durumlarla karşılaşan ailelerin bir mühlet okulda kalmasının güzel olacağını belirterek birtakım noktalara dikkat edilerek çocuğun ahenk sürecinin daha da kolaylaştırılabileceğini belirtti. İşte o hususlar:

  • Ebeveynlerinden ayrılma derdi yaşayan çocuklar için öğretmenler, okul yönetimi, çocuğun sınıf arkadaşları çocuğun sınıfa gelmesi, teneffüste oyunlara katılması için çocuğu cesaretlendirmeli.
  • Çocukların okula son anda yahut çabucak ders başlamadan evvel bırakılmaması ve çıkışta geç alınmaması, çocuğun dersten evvel arkadaşlarıyla biraz sohbet etmesi, oyun oynaması derse hazır olması için epeyce kıymetli.
  • Çocuğun okulda kendini daha inançta hissetmesi ve okulda yanında taşıması için ebeveynin bir fuları, fotoğrafı yahut bir eşyası çocuğa verilebilir.

Çocuğun zorla sınıfa götürülmesi yahut ebeveyni okul bahçesinden kovma üzere hareketlerin çocuğun telaşını daha da artırarak sorunu büyüteceğinin altını çizen Teşhistir, birkaç gün geçmesine karşın ebeveynini bırakıp sınıfa gidemeyen çocukların aileleri, vakit kaybetmeden bir uzmandan bu mevzuda dayanak alması gerektiğini de belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*