CHP’den taban fiyat açıklaması: 6 bin 770 lira olsun

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, minimum fiyata yapılması öngörülen artışa ait “Adaletse, hakkaniyetse minimum fiyatı; açlık hududunun üstüne yüzde 6 koyacaksın, 6 bin 770 lira yapacaksın.” dedi.

Altay, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesine bugün TMSF yöneticilerine ait bir düzenlemeyi götüreceklerini bildirdi.

Bu düzenlemeyle TMSF’nin el koyduğu şirkete atanan yöneticilere, 15 Temmuz darbe teşebbüsünü bastırmaya çalışanlara tanınan imtiyazların verildiğini söyleyen Altay, “Buna sahiden ‘Pes.’ denir. Hırsızlık yapacaksın, darbeyi bastırmaya çalışan askere, polise sağlanan imtiyazdan yararlanacaksın. Bunun kabul edilebilir yanı yok. Umarım Anayasa Mahkemesi de hukuka sahip çıktığını gösterecek.” diye konuştu.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TMSF’deki Boydak Holding hakkında kimi savları gündeme getirdiğini anlatan Altay, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Nurettin Canikli’nin bu tezlere ait açıklama yaptığını aktardı. Altay, “Canikli, ‘Şahsı buldum.’ demiş. İki hafta evvel TBMM’ye getirilen Meclis araştırma önergesini niçin reddettiniz? Sayın Canikli bu kadar kendinden eminse Sayın Kılıçdaroğlu hakkında dava da açsın. Bir mertlik de yapsın, Meclis araştırma komitesi kuralım, araştıralım.” tabirlerini kullandı.

EKONOMİ SİYASETLERİNE ELEŞTİRİ

Altay, Türkiye iktisadında her geçen gün daha fazla olumsuzluk yaşandığını savunarak, TBMM’de 2022 yılının “ikinci bütçesinin” görüşüldüğünü, bütçenin kabul edilmesinin akabinde vatandaşlardan daha çok vergi toplanacağını öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktisat siyasetlerini eleştiren Altay, hiçbir ülkede Türkiye’de olduğu üzere enflasyonun yahut akaryakıt fiyatlarının artmadığını lisana getirdi. Altay, “Belki yaz geçer ancak bu kışı millet geçiremez. Bu senin dik kafalılığın bu ekonomiyi daha berbat hale götürecek.” dedi.

Engin Altay, ülkede çalışan nüfusun yarısının taban fiyatlı olduğunu belirterek, “Çalışan ve emeklilerin yüzde 50’si açlık sonunun, yüzde 90’ı yoksulluk sonunun altında yaşıyor Erdoğan. Artık taban fiyatla ilgili mırın kırın ediyorsun. Temmuzda minimum fiyatın artması lazım. Adaletse, hakkaniyetse taban fiyatı; açlık sonunun üstüne yüzde 6 koyacaksın, 6 bin 770 lira yapacaksın. Hiç kurtuluşun yok, bunu yapmak zorundasın.” değerlendirmesinde bulundu.

NATO DEĞERLENDİRMESİ

Bir gazetecinin sorusunu da yanıtlayan Altay, İspanya’nın başşehri Madrid’de imzalanan üçlü muhtıraya ait değerlendirmesinin sorulması üzerine, ülkelerin dış siyasetlerinde dikkatli bir lisan kullanılması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış siyasete ait birtakım telaffuzlarını sıralayan Altay, “Sürekli efelenip çark eden Erdoğan ile karşı karşıyayız.” sözünü kullandı.

Mutabakat metnini okuduğunu, metnin belirli kararlılıkları vurguladığını anlatan Altay, “Şunu hissettim; Biden ile görüşme öncesi ya Biden’a jest yaptı ya da Biden ile görüşmeyi sağlayabilmek için çark etti.” görüşünü öne sürdü.

CHP’li Altay, NATO’nun teröre karşı ortak duruş sergilemesini memnuniyet verici bulduklarını da belirterek, “Bizim dış siyasetteki kırmızı çizgimiz, Türkiye’nin prestiji ve onurudur. Teröre dayanak veren ülkelere karşı halli, refleksli olunması yerindedir lakin sonra ‘muğlak’ nitelenebilecek bir mutabakatla da çark etmemek lazım.” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*