Blinken açıkladı: Türkiye-İsveç ve Finlandiya ortasında görüşmeler sürüyor

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ve Türkiye’nin tavrı hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Almanya’nın başşehri Berlin’de NATO Dışişleri Bakanları’nın bir ortaya geldiği görüşmelerde konuştu.

Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme fırsatı bulduğunu belirtti. Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirakine yönelik olumsuz tavrına değinen Blinken, üç ülke ortasındaki görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

Blinken, Türk mevkidaşı ile Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirakiyle ilgili tasaları hakkında konuştuğunu ve Pazar günkü dışişleri bakanları toplantısının akabinde bir uzlaşmaya varılabileceğinden emin olduğunu söyledi.

Blinken, “Dışişleri bakanıyla ya da NATO oturumlarında yaptığımız özel konuşmayla ilgili tüm ayrıntıları açıklamak istemiyorum, lakin şu kadarını söyleyebilirim: İsveç, Finlandiya’nın NATO üyeliğine ait güçlü bir dayanağı olduğunu düşünüyorum. Şayet onlar da istiyorlarsa, bu hususta fikir birliğine varacağımıza çok eminim” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline de değinen Blinken, Ukrayna’nın başşehri Kiev’deki ABD Büyükelçiliği’ni yakında açmayı planladıklarını duyurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*