Bayan ve çocukları maksat alan imam Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Urfa Mevlana Halid Camii İmamı Mehmet Şükrü Dörtbudak’ın, bayanlar ve çocuklar hakkında yaptığı açıklamaları Meclis gündemine taşıdı.

Dörtbudak’ın “Çocuğun kolu, göğsü, her tarafı açık. Ondan sonra pedofili hatadır. Pedofiliyi sen körüklüyorsun” açıklamaları üzerine Ersoy, savcıların neden harekete geçmediğini sorarak, “Bu açıklamalar sonrası hakkında TCK 126’dan neden soruşturma açılmamıştır” sözünü kullandı.

Ersoy; “Suçun ögeleri şayet AKP ve gerici siyasetlerine zıt düşüyorsa talimat alan savcılar devrede aksi takdirde uzun vakittir bilhassa bayan ve çocukları amaç alan gerici-dinci imam ve türevleri açıklamalar yapmalarına karşın haklarında rastgele bir soruşturma açılmış değil” dedi.

‘İKTİDAR İDARESİNİN HİSSESİ VARDIR’

Kadın ve çocukların vücutları üzerinden yapılan telaffuzların politik olduğunun altını çizen Ersoy; “Din adamları/imamlar cinsel şiddeti legalleştirmek, şiddet faillerini aklamak için birbirleriyle yarışır hale geldiyse bu toplumda, bu iktidar idaresinin hissesi vardır. Gözaltına alındıktan sonra özgür bırakılıyor olması dahi bunun ispatıdır” tabirini kullandı.

Ersoy kelamlarına şöyle devam etti, “Kadın ve çocukların vücudu erkeklerin/imamların kontrolündeki objeler değildir. Bayan ve çocukların vücudu kapatılması gereken şehvet modülleri da değildir. Cinsel şiddeti, cinsel istismarın nedeni buna maruz bırakılan bayanlar ve çocuklar değil, faillerdir. Bayanlar ve çocuklar giydikleri, giymedikleri, saat kaçta nerede oldukları, eğitimli olup olmadıklarına nazaran şiddete uğramazlar, onlar üzerinden iktidar, kontrol ve denetim hakkı olduğunu düşünen erkekler, gerici din adamları, işverenler, yöneticiler yüzünden şiddete uğrarlar” dedi.

Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti;
? Urfa’da Mevlana Halid Camii İmamı Mehmet Şükrü Dörtbudak hakkında TCK 216’dan soruşturma başlatılmış mıdır?
?TCK 216 çocuk istismarını alenen teşvik eden Urfa Mevlana Halid Camii İmamı Mehmet Şükrü Dörtbudak hakkında neden uygulanmamaktadır?
? Kelam konusu din vazifelisi çocuk istismarını yasallaştırdığı münasebeti ile vazifesinden alınacak mıdır?
?Din vazifelilerinin bu tip telaffuzlarda bulunmasını engellemek için rastgele bir çalışmanız var mıdır?
?Bu tip telaffuzların çocuk istismarını yasallaştıracağını düşünüyor musunuz?
? Din vazifelileri vazifeye başlamadan hangi kriterlere nazaran seçilmektedir?
?Bu tip telaffuzlarda bulunan bir kişinin din vazifelisi sıfatı ile bir koltuğu işgal etmesinin kamu tertibini bozacağını düşünüyor musunuz? (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*