Aysel Perkgün davasında avukattan ‘reddi heyet’ talebi

İzmir’in Buca ilçesinde, birlikte yaşadığı Aysel Perkgün’ü (28) darbedip bedeninin çeşitli yerlerinden bıçakla yaraladığı gerekçesiyle tutuklu yargılanan Feyzo Duran’ın (25) yargılandığı davanın duruşmasında Perkgün’ün avukatlarından Abdi Yaşar, reddi heyet talebinde bulundu. Taleple ilgili karar, bir üst mahkeme tarafından verilecek.

Çamlık Mahallesi’nde geçen 30 Ağustos’ta meydana gelen olayda; uyuşturucu husus bağımlısı olduğu ileri sürülen Feyzo Duran ile birlikte yaşadığı Aysel Perkgün ortasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Duran, teze nazaran 1 yaşındaki çocuğunun yanında Aysel Perkgün’ü darbedip tekraren bıçak darbesiyle yaraladı.

Perkgün’ün çığlıklarını duyan komşuları, polis ve sıhhat gruplarına haber verdi. Ağır yaralanan Perkgün, sıhhat takımlarınca Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılıp, tedaviye alındı. Polis tarafından gözaltına alınan Feyzo Duran ise sevk edildiği adliyede tutuklandı.

Olayla ilgili hazırlanan iddianamede Duran için ‘tasarlayarak’ ve ‘canavarca hisle yahut eziyet çektirerek’ öldürmeye teşebbüs kabahatinden 20 yıla kadar mahpus cezası istendi. Hazırlanan iddianame İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

“BAHSEDİLEN CAM PARÇACIKLARI KANITLARDA YOK”

Sanığın yargılanmasına bugün İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanık Feyzo Duran’ın yanı sıra Aysel Perkgün ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada kelam alan Perkgün’ün avukatlarından Abdi Yaşar, reddi heyet talebinde bulundu. Mahkeme lideri, Yaşar’a dava dışı beyan verdiği konusunda ikazda bulundu. Bunun üzerine Yaşar, “İlk duruşmadan bu yana sayın savcılık makamı, müvekkile ısrarla çıktığı televizyon programını sordu. Müvekkilimin hak arama özgürlüğünün engellenmesi, bayanların sesini duyurmasının engellenmesi istikametinde beyanlarda bulundu. Yargılama makamı da birinci celseden bu yana kriminal bir hadise olmasına karşın beyanda bulunmamı engellediği üzere müvekkilin lehine olan beyanlarda bulunmamız engelledi” dedi.

Yaşar’ın akabinde kelam alan sav makamı, “Ben Perkgün’e neden savcılığa gelmeden evvel İstanbul’da bir televizyon programına katıldığını sordum. Zira tabirinde yayına çıkmadan evvel saçlarının ortasından cam parçacıkları çıktığını söylemişti. O bahsedilen cam parçacıkları bizim delillerimizde yok” sözlerini kullandı.

Reddi heyet talebini kıymetlendiren mahkeme heyeti, bugüne kadarki etaplar değerlendirildiğinde heyetin reddini gerektirecek bir durum olmadığına karar vererek, Yaşar’ın talebini reddetti. Yaşar’ın, talebini bir üst mahkemeye sunacağını söylemesinin akabinde orta karar açıklandı. Duran’ın tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, reddi heyet talebinin görüşülmesi için belgenin bir üst mahkemeye gönderilmesine hükmedip, duruşmayı 14 Kasım’a erteledi. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*