Atatürk Havalimanı’yla ilgili yeni gelişme: İmar planı değiştirildi!

Tartışmalar ortasında pistleri kırılmaya başlanan, kapalı kapılar arkasında ihalesi yapılan Atatürk Havalimanı’nın imar planları, millet bahçesi yapmak üzere birinci fidanların dikilmeye başlayacağı 29 Mayıs’a iki gün kala Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından değiştirildi.

Sözcü’den Hasret Güvemli’nin haberine nazaran bakanlık, 27 Mayıs 2022 tarihli yazısı ile İstanbul’un anayasası kabul edilen 1/100 bin ölçekli Etraf Sistemi Planı’nda yapılan değişikliği onaylayarak “İstanbul İli Bakırköy İlçesi Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ve Çevresi” imar planını itirazlar için askıya çıkardı.

877 hektarlık alana sahip Atatürk Havalimanı, Etraf Nizamı Planı’nda “havalimanı” ve “askeri alan ve askeri güvenlik bölgesi” işlevine sahipti.

“İstanbul İli Bakırköy İlçesi Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ve Çevresi” imar planı değişikliği ile havalimanı kullanımında kalan 500 hektarlık kısım “Millet Bahçesi” ve “Kentsel ve Bölgesel Toplumsal Altyapı Alanı” olarak değiştirildi.

Mevcutta havaalanı hudutları içerisinde yer aldığı anlaşılan ve Etraf Nizamı Planı’nda sehven “meskun alan” olarak gösterilen 46 hektarlık alan ise “havaalanı/havalimanı” olarak gösterildi.

KAFETARYA, YURT, EĞİTİM ÜNİTELERİ

Plan notlarına nazaran “Millet Bahçesi” alanında afet toplanma alanı, spor alanları, millet kıraathaneleri, stant binaları, açık hava aktiflik alanları, çocuk oyun alanları, çocuk atölyeleri, bostanlar, seralar, macera parkı, sanat parkı, yeme-içme yerleri, kütüphane üzere işlevler ile Millet Bahçesi’ne gelen ziyaretçilerin günlük muhtaçlıklarının karşılanabileceği öteki üniteler yer alabilecek.

“Kentsel ve bölgesel toplumsal altyapı alanı” olarak işaretlenen alanda kafeterya, spor kulüpleri, müzeler, stant alanları, fuar, bilim merkezleri, AR-GE merkezleri, Gençlik Merkezleri, kültürel alanlar, tiyatro, sinema, yurtlar, eğitim üniteleri, macera parkı, sıhhat üniteleri, cami, ulaşım sistemleri üzere işlevler yer alacak.

Bu alanda mevcutta bulunan yapılar yeni yapı yapılıncaya kadar mevcut hali ile kullanılabileceği üzere alt ölçekli imar planında belirlenecek olan yeni işlevlere nazaran muhtaçlık doğrultusunda ihya ve restore edilerek de kullanılabilecek.

Millet bahçesi ve kentsel-bölgesel toplumsal altyapı alanında yer alan işlevlere ait sonlar ve yapılanma şartları alt ölçekli imar planı kararları ile belirlenecek.

Plan değişikliği onama hududu içinde yer alan yaklaşık 377 hektar alan “havaalanı/havalimanı” ve “Askeri yasak ve güvenlik bölgesi” olarak gösterildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*