Atatürk Havalimanı’nın pistlerini kırıyorlar, Sabiha Gökçen’in pistini 8 yıldır bitirmiyorlar

Üçüncü havalimanı için ihale şartnamesine Atatürk Havalimanı’nı kapatma garantisi veren ve pistlerini kıran AKP iktidarında, İGA’nın rakibi Sabiha Gökçen’in ikinci pistini de tam 8 yıldır bitmiyor. Sabiha Gökçen’in kapasitesini iki katına çıkaracak pist inşaatını İGA’yı işleten müteahhitler yapıyor.

Yalnızca 4 yıl evvel dünyanın en âlâ 3. havalimanı seçilen Atatürk Havalimanı’nın pistlerin kırılarak millet bahçesi yapılması ve atıl hale getirilmesinin yankıları büyüyerek sürüyor.

SÖZCÜ, Cumartesi günü manşetten duyurduğu haberde, İstanbul Havalimanı ihale şartnamesinde, Atatürk Havalimanı’nı kapatma garantisi verildiğini ortaya çıkarmıştı. Böylelikle yeni havalimanı Avrupa yakasında rakipsiz kalacaktı.

Misal bir durum Anadolu yakasında da yaşanıyor. İstanbul Havalimanı’nın Anadolu yakasındaki rakibi Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kapasitesinin artırılması da yıllardır bekleniyor. Kapasite artırımında en kritik yatırım olan ikinci pist inşaatı tam 8 yıldır bitmiyor.

PİST İNŞAATI İGA’NIN ORTAKLARINA VERİLDİ

Tam bu noktada SÖZCÜ, 7 Şubat 2020 günü çarpıcı bir habere imza attı. Haberde, ikinci pist inşaatının, Sabiha Gökçen’in rakibi İGA’nın ortakları Kalyon ve Cengiz İnşaat tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

Elde edilen dokümanlarda 2. pistin ihalesini alan Makyol İnşaat daha sonra taşeron olarak A K A İnşaat ile kontrat imzaladığı açığa çıktı.  AKA İnşaat’ın ortakları ortasında Makyol İnşaat’la birlikte, İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’nın dört ortağından ikisi olan Cengiz Holding ve Kalyon İnşaat’ın da olduğu belgelendi.

TÜNEL 2023’TE BİTECEK

Pist inşaatının, alttan geçen TEM temas yolundaki tünelde yaşanan çökme ve çatlamalar nedeniyle tamamlanmadığı belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl yapılan tünel güçlendirme ihalesi kontratında işin bitiş tarihi 26 Şubat 2023 olarak öngörülüyor.

YILLIK PLANDA FİZİKİ GERÇEKLEŞME GAYE YÜZDE 50 

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2021 Haziran ayında TBMM’de bir soru önergesine verdiği karşılıkta Covid-19 nedeniyle aksaklıklar çıktığını, iş bitim tarihinin 28 Aralık 2021 olarak revize edildiğini açıklamıştı.

Lakin 2022 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan şu tabir başları karıştırdı:

“Sabiha Gökçen Havalimanı 2. pist ve mütemmimleri işinde yüzde 50 fiziki gerçekleşme sağlanacaktır. “

TASFİYE EDİLEBİLİR

Öte yandan SÖZCÜ müellifi Çiğdem Toker, geçtiğimiz hafta, ikinci pistle ilgili ihalelerin tasfiyeye gittiğinin konuşulduğunu, pistin iki-üç yıl daha bitirilemeyeceğini yazdı.

TÜM SEFERLER İGA’YA YÖNLENDİRİLDİ

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 2020 yılı başında bir ayda iki uçak kazası yaşandı. 7 Ocak’taki kazadan sonra Sabiha Gökçen’deki tüm seferler iptal edildi. Uçuşlar yeni İstanbul Havalimanı’na yönlendirildi. 5 Şubat’taki ikinci kazada 3 kişi hayatını kaybetti.

Uzmanlar kazaya neden olan etkenler ortasında, ikinci pist inşaatı sebebiyle bakımsız kalan pisti de saydı. Devrin Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, kazadan bir gün evvel motamot şunları söylemişti: “Sabiha Gökçen’de pistimiz çok yoruldu. Çabucak çabucak her gece piste bakım yapılıyor. Yeni uçuş talepleri var lakin biz bunu yeni pistin yapılmasına kadar şimdilik durduruyoruz.”

PROJE 8 YIL EVVEL BAŞLADI

İşte ölümlere neden olan ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kapasitesini en az iki katına çıkartacak ikinci pist projesiyle ilgili sürecin ayrıntıları:

Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pist inşaatı 14 yıl evvel planlandı.

31 Ekim 2009
“START VERİLDİ”
Havalimanını işleten Limak’ın işvereni Nihat Özdemir: “İkinci bir pist gerekliliği var. Savunma Sanayi Müsteşarlığı da birebir fikirde. İkinci pist için start verildi.”

5 Ağustos 2014
BİRİNCİ İHALE
“2. Pist ve Mütemmimleri 1. Etap İşleri (Deplaseler, Yollar, Tüneller)” ihalesi 486 milyon TL’ye YSE’ye verildi. 2017’de bitmesi öngörüldü.

7Haziran 2016
İKİNCİ İHALE
2. Pist ve Mütemmimleri 2. Etap İşleri (Yeni Pist, Apron, Taksi Yolları İmali ile Mevcut Pistin Yenilenmesi ve Üstyapı Kümesi İşler) ihalesi, 1 milyar 397 milyon TL’ye Makyol’a verildi. 2019’da bitecekti.

18.08.2021
TÜNEL GÜÇLENDİRME İHALESİ
“TEM İrtibat Yolu Tüneli’nin Güçlendirilmesi ve Ek İmalatlar” ihalesi 779 milyon 546 bin TL’ye MET-GÜN inşaata verildi. Mukaveleye nazaran 15 Eylül 2021 günü başlayacak işin bitiş tarihi 26 Şubat 2023 olarak öngörüldü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*