Araç sahiplerine uygun haber: Brent petrol kritik düzeyin altında

Dün gün içinde 100,55 dolara kadar yükselen lakin birebir vakitte 97,25 dolara inerek mart ayından bu yana en düşük düzeyinin gören Brent petrolün varil fiyatı, günü 99,10 dolar düzeyinde tamamlamıştı. Brent petrolün varil fiyatı bugün ise saat 09.13 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,82 artışla 99,92 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 96,33 dolardan alıcı buldu.

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler nedeniyle marttan bu yana en düşük düzeyine dün ulaşan brent petrol, bugün üst istikametli hareket etti. Bunda, ABD Merkez Bankasının (Fed) agresif bir faiz artışına gitmeyeceğine yönelik beklentiler tesirli oldu.

FED’İN FAİZ ARTIRIM İHTİMALİ GÜÇLENDİ

Para piyasaları, bankanın temmuz toplantısı için 100 baz puanlık faiz artışını fiyatlarken Fed yetkililerinden dün gelen açıklamalar 75 baz puanlık faiz artırım ihtimalini öne çıkardı.

Fed İdare Konseyi Üyesi Christopher Waller, enflasyon raporunun beklediklerinden makus geldiğini, “büyük bir hayal kırıklığı” olduğunu belirtti. Haziran ayı enflasyon raporuna çabukla reaksiyon vermek istemediklerini kaydeden Waller, temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışından yana olduğunu tabir etti.

St. Louis Fed Lideri James Bullard da 75 baz puanlık faiz artışından yana olduğunu, şimdilik daha büyük bir faiz artışını desteklemediğini belirtti.

ÇİN’DEKİ KOVİD-19 KISITLAMALARI FİYATLARI ETKİLİYOR

Öte yandan, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de Kovid-19 hadiselerinde görülen artış ve getirilen yeni kısıtlamalar, fiyatlar üzerinde aşağı taraflı baskı oluşturuyor.

Brent petrolde teknik olarak 99,45 ile 101,87 dolar aralığının direnç, 99,43 ile 97,51 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği söz ediliyor.

AKARYAKITA İNDİRİM BEKLENTİSİ OLUŞTU

Ham petrol fiyatlarında yaşanan bu düşüşün, arka arda gelen artırımlarla araç sahiplerini zorlayan akaryakıt fiyatlarına da indirim olarak yansıması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*