102 Fransız senatörden muhtemel Suriye harekatına karşı bildiri

Fransız Senatosu’ndan milletvekilleri, Senatör Laurence Cohen‘in öncülüğünde bir ortak bir bildiri yayımlayarak Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyindeki PKKPYD ögelerine yönelik muhtemel operasyonuna karşı çıkılması davetinde bulundu.

Komünist, Cumhuriyetçi, Yurttaş ve Ekolojistler (CRCE) kümesinin inisiyatifinde hazırlanan bildiriye farklı siyasi kümelerden 102 senatör imza attı.

RUSYA BENZETMESİ

Bildiride, “Vladimir Putin’in Rusya’sı, Ukrayna’da savaş cürümlerini çoğaltırken, Recep Tayyip Erdoğan da Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlere karşı kana susamış bir taarruz daha başlatmayı planlıyor” sözleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Suriye’nin kuzeyindeki taarruzlarını ağırlaştırmak için Atlantik İttifakından onay almaya çalıştığının savunulduğu bildiride, Türkiye’nin bu uğurda, Ukrayna’daki çatışma mühletince pekiştirdiği, “NATO’daki statüsünden faydalandığı” öne sürüldü.

PKK’YA ÖVGÜ

Bildiride, “Dün, yürekleri, kararlılıkları ve kahramanlıkları nedeniyle onları öven beşerler bugün unutmuş görünüyorlar. Erdoğan’ın ordusunun, Kürt müttefiklerimize bir sefer daha saldırmasına müsaade veremeyiz ve vermemeliyiz” ifadeleri ile terör örgütü PKK ve Suriye kolu PYD’nin Suriye’nin kuzeyindeki ayrılıkçı faaliyetleri övüldü.

Bildiri Fransa ve AB’ye üye öbür devletlere yönelik sıralanan bir dizi taleple sona erdi.

“KÜRT BÖLGESİ TANINSIN”

İşte, o talepler:

– Avrupa Birliği üye devletlerini, Avrupa topraklarında bulunan Kürt aktivist ve derneklerinin korunmasını garanti etmeye çağırıyoruz.

– Fransa’yı, Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge ilan etmeye ve Suriye Kürtlerini, memleketler arası müdafaa altına almak için BM Güvenlik Kurulu’na baskı yapmaya davet ediyoruz.

– Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesinin memleketler arası tanınmadan faydalanmasını talep ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*